Det glæder os at kunne fortælle, at den nye version af TED-portalen bliver lanceret den 29. januar 2024 (skal bekræftes!) Er du interesseret i at få information om de nye funktioner og forbedringer og fordelene for brugerne? Gå ind og læs vores artikel – så bliver du klogere på det hele.
You may get an error message when trying to access the notices listed hereafter. If that is the case, please use the alternative links provided below. We are working on solving the problem. We apologize for the inconvenience.
716246-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:716246-2023:PDFS:FI:HTML
719591-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML
724690-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:724690-2023:PDFS:FI:HTML
731050-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:731050-2023:PDFS:FI:HTML
You may also use the following structure to build the URL of the notices concerned:
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:NNNNNN-2023:PDFS:LL:HTML, (example: https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML), but please bear in mind that only the original language version of the notice is available
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
IT-konsulentbistand (generalister)
II.1.2)Hoved-CPV-kode
72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
II.1.4)Kort beskrivelse:
DR udbyder en rammeaftale om IT-konsulentbistand, som sikrer DR's mulighed for at anskaffe teknisk konsulentbistand fra generalisthuse. Med generalisthuse menes leverandører, som har en bred vifte af teknologiske kompetencer og en bred vifte af konsulenttyper, samt flere konsulenter tilknyttet.
Rammeaftalen er opdelt i følgende 2 delaftaler:
Delaftale 1: IT-konsulentbistand til systemudvikling (Systemudviklere)
Delaftale 2: IT-konsulentbistand til projektledelse (Projektledere)
Hver delaftale udgør en selvstændig rammeaftale. DR vil indgå leveranceaftaler på hver delaftale ved fornyet konkurrenceudsættelse (miniudbud).
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 160 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
72200000 Programmering af software og konsulentvirksomhed
72220000 Konsulentvirksomhed i forbindelse med systemer og teknik
72300000 Datatjenester
72420000 Internetudviklingstjenester
72600000 Support- og konsulentvirksomhed i forbindelse med edb
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Formålet med Delaftale 1 (Systemudviklere) er at sikre teknisk konsulentbistand til nyudvikling, videreudvikling, vedligehold, sparring og optimering af applikationer, systemer og integrationer i DR.
Delkontraktnr.: 2
72224000 Konsulentvirksomhed i forbindelse med projektstyring
Formålet med Delaftale 2 (Projektledere) er at sikre teknisk konsulentbistand til projektledelse til at supplere DR’s egne projektledere med ekstern bistand på konkrete IT-projekter, hvor DR’s egne ressourcer ikke er til rådighed eller tilstrækkelige.