Bygge og anlæg - 343216-2020
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2020/S 139-343216
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Sporfornyelse - Vejle Station
Sagsnr.: FSP0484021
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
Sporombygning/-fornyelse inklusive afledte arbejder - sikring, stærkstrøm, jord- og afvanding og konstruktion på Vejle Station.
- Skinneudveksling
- Svelleudveksling
- Ny sporkasse
- Sporskifteudveksling
- Optagning og bortskaffelse af afløbssporskifte og etablering af afløbssko
- Etablering af sporstopper
- Drænarbejder
- Anlæg af støttemurskonstruktion
- Perronarbejder
- Sænkning af et I-signal i nordenden af stationen
- Ilægning af beskyttelsesplade af stål på sporbærende bro over Gammelhavn.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45232451 Dræningsarbejde og overjordiske arbejder
45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: