Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Nybyggnation av blåljushus
Referensnummer: SBN/2022:123
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten
II.1.4)Kort beskrivning:
Upphandlingen avser nybyggnation av blåljushus innehållande brandstation för räddningstjänsten, polisstation för Polismyndigheten samt en ambulansstation. Blåljushuset uppskattas till ca 3900 kvm BTA i två våningsplan med en huvudbyggnad och tre flyglar; innehållande kontor, fordonshall, tvätthall, personalutrymmen, mötesrum, reception med mera.
Beställaren avser teckna kontrakt med en leverantör. Färdigställandetid är senast 2024-05-31.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 76 400 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: