Νομική βάση:
Οδηγία 2014/24/ΕΕ
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Μελέτη σχετικά με τη χαρτογράφηση της ανάπτυξης της διεθνούς αγοράς άνθρακα.
Αριθμός αναφοράς: CLIMA.B.3/ETU/2016/0009.
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Στόχος της παρούσας μελέτης είναι η παρουσίαση πιθανού(ών) σεναρίου(ων) για την ανάπτυξη της διεθνούς αγοράς άνθρακα κατά την περίοδο 2020–2030 με γνώμονα τη Συμφωνία των Παρισίων και ειδικότερα το άρθρου 6 αυτής. Πιο συγκεκριμένα, η μελέτη συνίσταται στα εξής:
1. προσδιορισμός υφιστάμενων και προγραμματιζόμενων μονάδων άνθρακα/πιστωτικών μορίων αντιστάθμισης, συμπεριλαμβανομένων των προγραμμάτων (εκούσιας) αντιστάθμισης ανά την υφήλιο.
2. αξιολόγηση των μονάδων άνθρακα/πιστωτικών μορίων αντιστάθμισης που προσδιορίζονται στο καθήκον 1 όσον αφορά τον μετριασμό της κλιματικής αλλαγής, και
3. επεξεργασία και αξιολόγηση των διάφορων επιλογών για τη μεταβίβαση, τη λογιστική και την παρακολούθηση των αποτελεσμάτων μετριασμού που αποτελούν αντικείμενο μεταβιβάσεων σε διεθνές επίπεδο βάσει του άρθρου 6 της Συμφωνίας των Παρισίων.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 100 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Ενιαία σύμβαση διάρκειας 8 μηνών.
Base jurídica:
Diretiva 2014/24/UE
II.1)Quantidade ou âmbito do concurso
II.1.1)Título:
Estudo sobre o mapeamento do desenvolvimento do mercado internacional do carbono.
Número de referência: CLIMA.B.3/ETU/2016/0009.
II.1.2)Código CPV principal90700000 Serviços ambientais
II.1.4)Descrição resumida:
O objetivo do presente estudo consiste em mapear (um) possível(is) cenário(s) para o desenvolvimento do mercado global do carbono no período 2020–2030, tendo em conta o Acordo de Paris, e, em particular, o respetivo artigo 6.o. Especificamente, o estudo visa:
1. Identificar créditos de compensação/unidades de carbono existentes e previstos, incluindo programas de compensação (voluntária) em todo o mundo;
2. Avaliar os créditos de compensação/unidades de carbono identificados na tarefa 1 em termos de atenuação das alterações climáticas; e
3. Elaborar e avaliar diferentes opções para a transferência, contabilidade e rastreio de resultados de atenuação transferidos a nível internacional ao abrigo do artigo 6.o do Acordo de Paris.
II.1.5)Valor total estimadoValor sem IVA: 100 000.00 EUR
II.1.6)Informação sobre os lotesContrato dividido em lotes: não
II.2)Descrição
II.2.2)Código(s) CPV adicional(is)90700000 Serviços ambientais
II.2.4)Descrição do concurso:
Contrato único com a duração de 8 meses.