Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Services - 347451-2016
Denmark-Copenhagen: IT services: consulting, software development, Internet and support
2016/S 193-347451
Contract notice
Services
Legal Basis:
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Rammeaftale om Drift, Support, Vedligehold og Videreudvikling af Skattekontoen (DMO/DMS).
II.1.2)Main CPV code
72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
II.1.4)Short description:
Skattekontoen er delt i to forretningsmæssige komponenter, Debitormotoren (DMO) og Debitor Motor Service (DMS). DMO understøtter håndtering af det økonomiske mellemværende mellem SKAT og virksomhederne i forhold til opkrævningsloven, hvilket omfatter alt fra fordringen opstår med beløb og betalingsfrist til den er betalt. DMO afleverer regnskabsoplysninger til SKATs Økonomisystem. Den anden komponent, DMS, er en grænseflade, der tilgås via SKATs portal, der kan tilgås af SKAT samt alle virksomheder. Gennem servicekald udstilles data fra DMO i DMS portalen, som giver et overblik over en virksomheds mellemværende med Kunden. Skattekontoen er ligesom en stor del af SKATs systemportefølje baseret på en Service-Orienteret Arkitektur (SOA), DMO er lavet som en speciel konfigureret SAP baseret back-end med tilhørende DB2 database. DMS er baseret på Oracle Weblogic, Oracle database samt Apache Webservere. DMO og DMS er installeret på operativsystemet Redhat Linux.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 240 000 000.00 DKK
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
72200000 Software programming and consultancy services
72230000 Custom software development services
72232000 Development of transaction processing and custom software
72250000 System and support services
72260000 Software-related services
72310000 Data-processing services
72320000 Database services
72420000 Internet development services
72514000 Computer facilities management services
II.2.4)Description of the procurement:
SKAT ønsker at udbudsudsætte Rammeaftale for Drift, Support, Vedligehold og Videreudvikling af Skattekontoen.
Kontrakten regulerer som en fast del af Kontrakten en forpligtigelse til etablering af en Platform og en række miljøer med henblik på at drive, supportere, vedligeholde og i mindre omfang tilpasse Kundens System under hensyntagen til Kundens behov og forretning. Endvidere indeholder Kontrakten forventningen om en række ikke faste udviklingsopgaver til videreudvikling af løsningen, der tilkøbes som særlige bestillinger af konkrete Leverancer. Disse Leverancer udgør forventeligt på udbudstidspunktet en større værdi end den almindelige driftsdel, hvorfor Kontrakten er udbudt som en rammeaftale.
Rammeaftalen omfatter:
A) Drift, omfatter blandt andet:- Drift, vedligeholdelse og overvågning af driftsmiljøet.
B) Support og vedligeholdelse omfatter blandt andet:
— Servicedesk for 2nd level support
— Incident, problem og change management samt forebyggende vedligeholdelse.
C) Funktionelle ændringer håndteret af driftsorganisationen, og som blandt andet omfatter:
— Opdatering af database
— Ændring af applikation, som følge af ændring i lovregler
— Videreudvikling af ny funktionalitet.
D) Transition, omfatter blandt andet:
— Etablering af driftsmiljøet, samt migrering af systemerne fra eksisterende leverandører til ny Leverandør.
— Overdragelser af eksisterende driftsmiljø fra eksisterende leverandør til ny leverandør i forbindelse med bl.a. udbud.
E) En ramme bestående af konsulentydelser forventet på op til 20 000 timer årligt til projektorganiseret analyse/design og udvikling af ny funktionalitet i flere it-projekter.
Kontrakten inkluderer en Transition Ind periode på forventet 5-7 måneder, hvor det nuværende systemkompleks overtages af den kommende leverandør. Overtagelse vil forventeligt ligge i perioden medio til ultimo året 2017.