Oikeusperusta:
Asetus (EU, Euratom) N:o 2018/1046
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Peräkkäisjärjestelmän mukainen rinnakkainen puitesopimus tukipalveluista vaatimustenmukaisuuden arvioinnin alalla
Viitenumero: FISMA/2020/OP/0006
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi79400000 Yrityskonsultointi, johdon konsultointi ja niihin liittyvät palvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Kyseessä on rinnakkainen puitesopimus tukipalveluista vaatimustenmukaisuuden arvioinnin alalla
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 5 000 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)79400000 Yrityskonsultointi, johdon konsultointi ja niihin liittyvät palvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Kyseessä on peräkkäisjärjestelmän mukainen rinnakkainen puitesopimus erityisesti rahoituspalvelujen alalla annettujen direktiivien osaksi kansallista lainsäädäntöä saattamisen ja asetusten täytäntöönpanon kattavuuden/vaatimustenmukaisuuden arviointia varten.
Yksi komission merkittävimmistä haasteista on varmistaa direktiivien ja asetusten oikea-aikainen ja asianmukainen saattaminen osaksi kansallista lainsäädäntöä. Tämän sopimuksen yhteydessä edellytetyillä palveluilla edistetään tämän tavoitteen saavuttamista, koska sillä avustetaan komissiota sen arvioinnissa, noudatetaanko kansallisissa toimenpiteissä EU:n lainsäädäntöä erityisesti pankki- ja rahoitusalalla. Sopimusosapuolen laatimia vaatimustenmukaisuuden arviointia koskevia raportteja käytetään komission tueksi sen arvioinnissa, noudatetaanko kansallisissa toimenpiteissä EU:n lainsäädäntöä, sillä komission vastuulla on varmistaa, että jäsenvaltioiden lainsäädännössä noudatetaan unionin lainsäädäntöä. Unionin lainsäädännön puutteellinen ja virheellinen saattaminen osaksi kansallista lainsäädäntöä tai täytäntöönpano voi johtaa SEUT-sopimuksen 258 artiklassa tarkoitettuihin komission toimiin (rikkomismenettelyt).
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Multiple Framework Contract in Cascade for Assistance Services in the Field of Compliance Assessment
Reference number: FISMA/2020/OP/0006
II.1.2)Main CPV code79400000 Business and management consultancy and related services
II.1.4)Short description:
Multiple framework contract for assistance services in the field of compliance assessment.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 5 000 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)79400000 Business and management consultancy and related services
II.2.4)Description of the procurement:
Multiple FWC in cascade for completeness/conformity assessment of transposition of directives and implementation of regulations adopted in particular in the financial services area.
One of the main challenges for the Commission is to ensure timely and correct implementation of the directives and regulations into national law. The services required under this contract will contribute to achieving this goal by assisting the Commission in assessing the compliance of national measures with EU legislation in particular in the areas of banking and finance. The compliance assessment reports done by the contractor are used for assisting the Commission in assessing the compliance of national measures with EU legislation, since it falls within the responsibility of the Commission to make sure that Member States legislation is compliant with Union law. The incomplete and incorrect transposition or implementation of Union law can lead to an action by the Commission under Art 258 TFEU (infringement procedures).