Tjenesteydelser - 349094-2016
Danmark-Ballerup: Installation af elektrisk og mekanisk udstyr
2016/S 194-349094
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Elarbejder og smedearbejder på Forsvarets skibe.
II.1.2)Hoved-CPV-kode
51100000 Installation af elektrisk og mekanisk udstyr
II.1.4)Kort beskrivelse:
Rammeaftalen omfatter løbende modifikation og reparation ombord på skibene. Denne type arbejde foregår ofte hurtigt og effektivt, så skibenes beredskab påvirkes mindst muligt.
Som følge heraf er der brug for mekanisk og el-teknisk assistance fra eksterne firmaer, som igangsættes med kort varsel når behovet opstår. Endvidere forgår en del af arbejdet i samarbejde med andre typer håndværkere, eksempelvis malere, isolatører, stilladsarbejdere og kranførere.
Ved dette udbud er det muligt at byde ind på 1 eller flere af i alt 4 forskellige rammeaftaler. Disse er listet neden for:
— aftale der dækker elarbejde i Østdanmark
— aftale der dækker smedearbejde i Østdanmark
— aftale der dækker elarbejde i Vestdanmark
— aftale der dækker smedearbejde i Vestdanmark.
Hver rammeaftale vil blive tildelt til 3 aktører.
Det præcise geografiske omfang af de forskellige rammeaftaler, er beskrevet i pkt. 5.3.1. i de forskellige rammeaftaler.
Tryk her http://permalink.mercell.com/61290967.aspx
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 40 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
50241100 Reparation af skibe
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Ved tildeling af ordre efter rammeaftalen skelnes der mellem ordrer der har en værdi på over og under 200 000 DKK. Hvis værdien er på under 200 000 DKK tildeles ordren efter kaskademodellen, og hvis ordren har en værdi på over 200 000 sker tildeling efter gennemførsel af miniudbud. Procedurerne for kaskademodellen og gennemførsel af miniudbud er beskrevet i detaljer i bilag E til rammeaftalen.