Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Pilotprojekt til evaluering og håndtering af tilstedeværelsen af lindan og hexachlorcyklohexan (HCH) i Den Europæiske Union
Sagsnr.: ENV.D.1/ETU/2019/0023
II.1.2)Hoved-CPV-kode90700000 Tjenester på miljøområdet
II.1.4)Kort beskrivelse:
Europa-Parlamentet har givet Kommissionen til opgave at forvalte dette pilotprojekt for at forbedre kendskabet til affaldshåndtering og lindan- og hexachlorcyklohexan-kontaminering i EU. Kontraktens formål er at bistå Europa-Kommissionen ved på den ene hånd at sammensætte et detaljeret inventar over produktionsanlæg, lossepladser, deponeringsanlæg og behandlingssteder for linan og HCH i EU, og på den anden hånd bistå offentlige myndigheder på regionalt eller nationalt niveau, der står over for lindan- og HCH-problemer, og give dem støtte, ekspertise, råd og rådgivning.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)90700000 Tjenester på miljøområdet
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Se internetadressen anført i punkt I.3). Offentligt udbud — kontraktens varighed er 24 måneder og værdien 2 000 000 EUR.
Rechtsgrundlage:
Verordnung (EU, Euratom) Nr. 2018/1046
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Pilotprojekt zur Bewertung und Bewältigung des Vorkommens von Lindan und Hexachlorcyclohexan (HCH) in der Europäischen Union
Referenznummer der Bekanntmachung: ENV.D.1/ETU/2019/0023
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Das Europäische Parlament hat die Kommission mit der Verwaltung dieses Pilotprojekts beauftragt, um bessere Kenntnisse über die Abfallwirtschaft von und die Verunreinigung durch Lindan und Hexachlorcyclohexan (HCH) in der EU zu erlangen. Ziel des Vertrags ist es, die Europäische Kommission einerseits bei der Erstellung eines detaillierten Inventars der Produktionsstätten, Abfalldeponien, Endlagerstätten und Behandlungszentren von Lindan und HCH in der EU zu unterstützen und andererseits Behörden auf lokaler, regionaler oder nationaler Ebene, die mit Lindan- und HCH-Problemen konfrontiert sind, mit Fachwissen, Rat und Beratung zur Seite zu stehen.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Siehe die in Abschnitt I.3) angegebene Internetadresse. Öffentliche Ausschreibung — Die Vertragsdauer ist auf 24 Monate und der Wert auf 2 000 000 EUR festgesetzt.
Base juridique:
Règlement (UE, Euratom) n ° 2018/1046
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Projet pilote visant à évaluer et à traiter la présence de lindane et d’hexachlorocyclohexane (HCH) dans l'Union européenne
Numéro de référence: ENV.D.1/ETU/2019/0023
II.1.2)Code CPV principal90700000 Services relatifs à l'environnement
II.1.4)Description succincte:
Le Parlement européen a confié la gestion de ce projet pilote à la Commission afin d'améliorer la connaissance de la gestion des déchets et de la contamination du lindane et de l'hexachlorocyclohexane (HCH) dans l'UE. Le contrat a pour but d'assister la Commission européenne en compilant un inventaire détaillé des sites de production, des dépôts de déchets, des décharges et des centres de traitement du lindane et du HCH dans l'UE d'un côté et en assistant les autorités publiques au niveau local, au niveau régional ou au niveau national confrontées aux problèmes du lindane et du HCH et leur fournir le soutien, l'expertise et les conseils, d'un autre côté.
II.1.5)Valeur totale estiméeValeur hors TVA: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)90700000 Services relatifs à l'environnement
II.2.4)Description des prestations:
Voir adresse Internet indiquée à la section I.3). Appel d’offres ouvert — la durée du contrat est de 24 mois et la valeur de 2 000 000 EUR.
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Pilot Project to Evaluate and Address the Presence of Lindane and Hexachlorocyclohexane (HCH) in the European Union
Reference number: ENV.D.1/ETU/2019/0023
II.1.2)Main CPV code90700000 Environmental services
II.1.4)Short description:
The European Parliament has tasked the Commission with the management of this pilot project in order to improve the knowledge on the waste management and contamination of lindane and hexachlorocyclohexane (HCH) in the EU. The aim of the contract is to assist the European Commission by compiling a detailed inventory of production sites, waste deposits, landfills and treatment centres of lindance and HCH in the EU, on one hand, and by assisting public authorities at local, regional or national level confronted with lindane and HCH issues and provide them with support, expertise, advice and consultancy, on the other.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2.2)Additional CPV code(s)90700000 Environmental services
II.2.4)Description of the procurement:
See internet address provided in Section I.3. Open call for tender — the duration of the contract is 24 months and the value is 2 000 000 EUR.