Byggentreprenader - 356643-2022
Sverige-Borlänge: Anläggningsarbeten för bangård
2022/S 125-356643
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Resultat av upphandlingsförfarandet
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
OLP5 Ny godsbangård, Norrköping
Referensnummer: KOM-409450
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod
45234112 Anläggningsarbeten för bangård
II.1.4)Kort beskrivning:
Byggnation av ny godsbangård i Norrköping. Utförandeentreprenad avseende Mark- och BEST arbeten inklusive teknikhus.
II.1.6)Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: