Tjänster - 358717-2022
Sverige-Luleå: Rekryteringstjänster
2022/S 126-358717
Förhandsmeddelande
Detta meddelande är endast för förhandsinformation
Tjänster
Rättslig grund:
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Rekryteringssystem
Referensnummer: KLF 2022/928
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Luleå kommuns inköpsenhet avser att genomföra en upphandling av ett rekryteringssystem.
Upphandlingens omfattning är tänkt att avse beställarens huvudsakliga behov av ett rekryteringssystem, ett rekryteringssystem som ska stödja hela rekryteringsprocessen på ett snabbt, enkelt och professionellt sätt. De sökande, rekryterande chef och rekryteringsstöd ska uppleva systemet smidigt och användarvänligt.
Syftet med upphandlingen är tänkt att avse ett upphandlat rekryteringssystem som ska skapa förutsättningar för en enkel, effektiv, snabb och professionell rekryteringsprocess för beställaren.
Målet med upphandlingen är tänkt att möta beställarens behov av ett modernt digitalt system för rekrytering som bygger på kompetensbaserad rekrytering och som har ett användarvänligt gränssnitt.
Om Luleå och Luleå kommuns rekryteringar:
I dagsläget har Luleå 79 000 invånare och siktar på 100 000 år 2040.
Luleå kommun har 7000 medarbetare varav 320 chefer.
2021 hade Luleå kommun ca 1000 rekryteringar och 17 000 ansökningar, i år ser trenden ut att landa på närmare 2000 rekryteringar men med färre ansökningar än 2021.
II.1.5)Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration
48312000 Programvara för elektronisk publicering
48500000 Programvara för kommunikation och multimedia
48510000 Programvara för kommunikation
48517000 IT-programvara
48900000 Diverse programvara och datorsystem
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
72212312 Programvaruutvecklingstjänster för elektronisk publicering
72222300 IT-tjänster
79611000 Jobbsökningstjänster
79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: