II.1.4)Kurze Beschreibung:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια, μεταφορά και πλήρη εγκατάσταση στον χώρο του Χ.Υ.Τ.Α. Χαλκίδας, με ευθύνη μέριμνα και δαπάνη του προμηθευτή, του κάτωθι κινητού εξοπλισμού ανά τμήμα:
1) ενός (1) τεμαχιστή απορριμμάτων (τμήμα Α), CPV: 42990000-2 (Διάφορα μηχανήματα ειδικής χρήσης)·
2) ενός (1) φορτωτή πλάγιας ολίσθησης (τμήμα Β), CPV: 43261100-1 (Αυτοκινούμενοι πτυοφόροι φορτωτές)·
3) ενός (1) ελαστικοφόρου εκσκαφέα (τμήμα Γ), CPV: 43262100-8 (Αυτοκινούμενοι εκσκαφείς)·
4) ενός (1) ερπυστριοφόρου προωθητή (τμήμα Δ), CPV: 44464000-0 (Οχήματα κινούμενα επί ερπυστριών)·
5) ενός (1) ερπυστριοφόρου φορτωτή (τμήμα Ε), CPV: 44464000-0 (Οχήματα κινούμενα επί ερπυστριών)·
6) ενός (1) συμπιεστή απορριμμάτων (τμήμα ΣΤ), CPV: 34144511-3 (Οχήματα συμπίεσης απορριμμάτων)·
7) ενός (1) φορτηγού μεταφοράς γαιών (τμήμα Ζ), CPV: 34134000-5 (Φορτηγά με επίπεδη και ανατρεπόμενη καρότσα).
Ο ανωτέρω εξοπλισμός θα χρησιμοποιηθεί για τις ανάγκες λειτουργίας του Χ.Υ.Τ.Α. Χαλκίδας.
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Συμπιεστής απορριμμάτων: Ο συμπιεστής απορριμμάτων θα καλύψει όλες τις απαιτήσεις συμπίεσης και προώθησης και διάστρωσης των απορριμμάτων του Χ.Υ.Τ.Α. Κεντρικής Εύβοιας. Ο υπό προμήθεια συμπιεστής θα είναι καινούργιος, αμεταχείριστος, εκ των πλέον εξελιγμένων τεχνολογικά τύπων, αναγνωρισμένου κατασκευαστή. Ο φάκελος προσφοράς θα περιέχει υποχρεωτικά υπεύθυνη δήλωση ότι με την παράδοση του μηχανήματος θα προσκομιστεί και η απαραίτητη έγκριση τύπου, για την έκδοση της άδειας κυκλοφορίας.
Τύπος - μέγεθος:
Το σασί του θα είναι αρθρωτό (2 σκελετοί ενωμένοι) κλειστού τύπου, με ή χωρίς ταλάντωση. Η ύπαρξη ακαμψίας ή ταλάντωσης πρέπει να αιτιολογηθεί από τους διαγωνιζομένους. Θα δοθεί επίσης η ελεύθερη απόσταση του χαμηλότερου σημείου του μηχανήματος από το έδαφος, ανθεκτικό στις εξωτερικές καταπονήσεις, ειδικής κατασκευής, για να προστατεύονται τα λειτουργικά του μέρη. Θα δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα στην ενιαία εργοστασιακή θωράκιση τού σκάφους για προστασία από αιχμηρά αντικείμενα, και η δυνατότητα εργασίας και στην πιο δυσμενή κατάσταση που το μηχάνημα θα βρίσκεται κυριολεκτικά εντός των απορριμμάτων ή βούρκου. Όλες οι επιφάνειες του σκάφους του συμπιεστή θα είναι στιβαρής κατασκευής, θα εξασφαλίζει τον μέγιστο βαθμό στεγανοποίησης των εσωτερικών χώρων από στερεά αιωρούμενα σωματίδια και θα παρέχει τη δυνατότητα ευχερούς προσβάσεως του συντηρητή στα λειτουργικά του σημεία, κατά την ημερήσια συντήρηση και στις περιπτώσεις επισκευής - αντικατάστασης λειτουργικών εξαρτημάτων αυτού. Το βάρος του μηχανήματος σε κατάσταση λειτουργίας πρέπει να είναι το ελάχιστο 36 tn.
Κινητήρας:
Ο κινητήρας του θα είναι diesel, υδρόψυκτος με ευρεία χρήση, να αναπτύσσει καθαρή ιπποδύναμη τουλάχιστον 265KW κατά ISO 9249 ή EEC 80/1269, κατάλληλος για εργασία κάτω από δύσκολες συνθήκες και υψηλές θερμοκρασίες (παρουσία φίλτρου αέρος ξηρού τύπου και προφίλτρου), με συστήματα που εγγυώνται τη μακροβιότητά του και την απόδοσή του σε συνθήκες ρυπασμένης ατμόσφαιρας. Να είναι αξιόπιστος και να ικανοποιεί κατ’ ελάχιστον το στάδιο εκπομπής ρύπων Tier 4F ή Euro IIIB. Θα διαθέτει σύστημα τροφοδοσίας αέρα για τον κινητήρα, που να εγγυάται την οικονομική του λειτουργία και την βέλτιστη απόδοση. Επίσης, επιθυμητό να διαθέτει συστήματα οικονομίας καύσιμου υλικού στη μέγιστη απόδοση.
Κωδικός CPV: 34144511-3 (Οχήματα συμπίεσης απορριμμάτων).