Bygge og anlæg - 365995-2021
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med spildevandsbehandlingsanlæg, rensningsanlæg og affaldsforbrændingsanlæg
2021/S 138-365995
Udbudsbekendtgørelse
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
RD - udbud af rejektvandstank (ansøgningsfase)
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45252000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med spildevandsbehandlingsanlæg, rensningsanlæg og affaldsforbrændingsanlæg
II.1.4)Kort beskrivelse:
Nærværende udbud vedrører en entreprise omfattende detailprojektering, levering, indbygning og idriftsættelse af ny rejektvandstank med tilhørende hjælpefunktioner samt maskin- og elinstallationer. Omfanget er mere detaljeret beskrevet i det vedlagte tekniske udbudsmateriale.
Tryk her https://permalink.mercell.com/160351514.aspx
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 5 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri
71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
71540000 Bygge- og anlægskoordinering
71550000 Smedearbejder
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Nærværende udbud gennemføres som led i realiseringen af ordregivers større udbygning af behandlingskapaciteten på Renseanlæg Damhusåen. Foruden etableringen af nærværende rejektvandstank skal der også etableres en række øvrige bygværker og ledninger til at øge kapaciteten på renseanlægget. Disse arbejder vil i et vist omfang pågå sideløbende med nærværende opgave. Det samlede projekt omfatter navnlig følgende arbejder:
— Nyt fordelerbygværk
— Ombygning af indløb til luftningstanke
— Ombygning af Bio P til sidestrømshydrolyse
— Nye udløb fra luftningstanke
— Nyt ventil- og flowmålerbygværk
— Nye sekundærtanke
— Ny returslampumpestation
— Nye flydeslamsbrønde
— Nyt elhus
— Ny ingeniørgang
— Ny rejektvandstank (nærværende opgave)
— Nyt blandekammer
— Nye selektorbygværker
— Nye ledninger.
Nærværende opgave udgør således et delprojekt af ordregivers større udbygningsprojekt, projekt "RD - Renseanlæg Damhusåen".