Bekendtgørelse om ændringer eller supplerende oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Informationskoordineringstjenester i EIT-RIS-lande
Sagsnr.: 02/2020/OP/EITPROC
II.1.2)Hoved-CPV-kode98111000 Tjenesteydelser fra erhvervsorganisationer
II.1.4)Kort beskrivelse:
Tjenesteydelserne omfatter informationskoordinering i Bulgarien, Estland, Kroatien, Letland, Litauen, Malta og Ungarn blandt EIT-knudepunkterne og andre VIF'ers kontorer og at fungere som et informationspunkt for lokale interessenter med hensyn til EIT-fællesskabets aktiviteter. Tjenesteyderen skal derfor sørge for, at der er personale på stedet i hvert målland, der kan agere som »informationskoordinator«.
Informationskoordinatoren leverer sine tjenester på lokalsproget og på engelsk. Informationskoordinatoren skal fungere som et landespecifikt informationspunkt med hensyn til indsamling og syntetisering af grundlæggende informationer relateret til VIF'ers aktiviteter og muligheder i et givet land. Vedkommende skal lette og støtte strømlining af oplysninger om de forskellige VIF'er og deres aktiviteter i mållandene til relevante interessenter i videntrekanten.