Βέλγιο-Βρυξέλλες: Ενιαία σύμβαση-πλαίσιο για την παροχή υπηρεσιών και τεχνικής βοήθειας για εκστρατείες δοκιμής προϊόντων που συνδέονται με την ενέργεια, τα οποία υπόκεινται σε οικολογικό σχεδιασμό ή ενεργειακή επισήμανση
2020/S 150-366673
Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Ενιαία σύμβαση-πλαίσιο για την παροχή υπηρεσιών και τεχνικής βοήθειας για εκστρατείες δοκιμής προϊόντων που συνδέονται με την ενέργεια, τα οποία υπόκεινται σε οικολογικό σχεδιασμό ή ενεργειακή επισήμανση
Αριθμός αναφοράς: ENER/2020/OP/0009
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV73000000 Υπηρεσίες έρευνας και ανάπτυξης, καθώς και συναφείς υπηρεσίες παροχής συμβουλών
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Ο παρών διαγωνισμός, ο οποίος παρέχει στην Επιτροπή τη δυνατότητα να ξεκινήσει εκστρατείες δοκιμής προϊόντων, που καλύπτονται από τον οικολογικό σχεδιασμό και την ενεργειακή επισήμανση, κατά τη διάρκεια περιόδου 4 ετών, σκοπεύει να συμβάλει σημαντικά στους στόχους ενεργειακής απόδοσης της ΕΕ για το 2030, και να συμβάλει στην ευρωπαϊκή πράσινη συμφωνία και στους μακροπρόθεσμους στόχους της για την επίτευξη ουδέτερου ισοζυγίου του άνθρακα. Πράγματι, η εποπτεία της αγοράς είναι ένας αποτελεσματικός τρόπος για την εξοικονόμηση ενέργειας, λόγω της υψηλής μόχλευσης που αποκτήθηκε μέσω της αυξημένης συμμόρφωσης με τους κανόνες, με την απομάκρυνση περισσότερων μη συμμορφούμενων προϊόντων από την αγορά και με την αύξηση των συνολικών επιπέδων συμμόρφωσης, μέσω της ενισχυμένης αντίληψης ότι η αγορά παρακολουθείται αποτελεσματικά. Η έννοια μιας τέτοιας εκστρατείας δοκιμών τέθηκε αρχικά στο πλαίσιο της ειδικής ομάδας που έχει συστήσει η ΓΔ ENER με τα κράτη μέλη, για την αντιμετώπιση του χάσματος που παρατηρείται σχετικά με τους στόχους ενεργειακής απόδοσης για το 2020.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV73000000 Υπηρεσίες έρευνας και ανάπτυξης, καθώς και συναφείς υπηρεσίες παροχής συμβουλών
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Ενιαία σύμβαση-πλαίσιο για την παροχή υπηρεσιών και τεχνικής βοήθειας για εκστρατείες δοκιμής προϊόντων που συνδέονται με την ενέργεια, τα οποία υπόκεινται σε οικολογικό σχεδιασμό ή ενεργειακή επισήμανση.