Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Bistand til og rådgivning af besøgende på den permanente udstilling »Erlebnis Europa« (oplev Europa) i Det Europæiske Hus, Berlin
Sagsnr.: BER/COMM/DG/AWD/2020/366
II.1.2)Hoved-CPV-kode79610000 Formidling af personale
II.1.4)Kort beskrivelse:
Kontrakten omfatter levering af tjenesteydelser til støtte for og rådgivning af besøgende på den permanente udstilling »Oplev Europa« (Erlebnis Europa) i Det Europæiske Hus, Unter den Linden 78, 10117 Berlin, TYSKLAND, samt gennemførelse og udvikling af korte forelæsninger og rollespil.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 1 700 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)79610000 Formidling af personale
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Formålet med kontrakten er at yde personlig bistand, rådgivning og støtte til besøgende på den permanente udstilling »Erlebnis Europa« (Oplev Europa). Udstillingen er åben fra mandag til søndag fra kl. 10.00 til kl. 18.00. Åbningstiderne gælder for hele året. Adgangen er gratis.
Udstillingen er kun lukket den 24., 25., 26., 31. december og 1. januar. Der forventes ca. 150 000 besøgende om året. Publikum omfatter både berlinere og turister fra hele verden.
For yderligere oplysninger henvises til beskrivelsen af tjenesteydelsen: https://etendering.ted.europa.eu/cft/cft-display.html?cftId=5653
Gennemførelse og udvikling af korte forelæsninger og rollespil
Delkontraktnr.: 2
Formålet med kontrakten er gennemførelse af 60 minutters forelæsninger om EU på tysk og engelsk for grupper på 20-60 deltagere og gennemførelse af 90 minutters rollespil på tysk og lejlighedsvis på fransk og engelsk for grupper på 20-38 deltagere.
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Assisting and advising visitors to the ‘Experience Europe’ (Erlebnis Europa) permanent exhibition in the European House, Berlin
Reference number: BER/COMM/DG/AWD/2020/366
II.1.2)Main CPV code79610000 Placement services of personnel
II.1.4)Short description:
The contract includes the provision of services to support and advise visitors to the ‘Experience Europe’ (Erlebnis Europa) permanent exhibition in the European House, Unter den Linden 78, 10117 Berlin, Germany, and the implementation and development of short lectures and role plays.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 1 700 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for all lots
II.2)Description
II.2.1)Title:
Lot No: 1
II.2.2)Additional CPV code(s)79610000 Placement services of personnel
II.2.4)Description of the procurement:
The subject of the contract is to provide personal assistance, advice and support for visitors to the ‘Experience Europe’ (Erlebnis Europa) permanent exhibition. The exhibition is open from Monday to Sunday from 10.00 to 18.00. The opening hours are valid for the entire year. The entrance is free of charge.
The exhibition is only closed on the 24th, 25th, 26th, 31st December and 1st January. About 150 000 visitors are expected annually. The audience consists of both Berliners and tourists from all over the world.
For details please refer to the service description: https://etendering.ted.europa.eu/cft/cft-display.html?cftId=5653
Implementation and development of short lectures and role plays
Lot No: 2
The subject of the contract is the implementation of 60-minute lectures on the EU in German and English for groups of 20 to 60 participants and the implementation of 90-minute role plays in German, and occasionally in French and English, for groups of 20 to 38 participants.