Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Services - 370285-2022
Suède-Kalmar: Services pour les techniques d'éclairage naturel et artificiel
2022/S 130-370285
Avis d’attribution de marché
Résultats de la procédure de marché
Services
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Arrangemang- och scenteknik
Numéro de référence: 2022-13
II.1.2)Code CPV principal
71318100 Services pour les techniques d'éclairage naturel et artificiel
II.1.4)Description succincte:
Ramavtal för hyra av scen, ljud-, ljus-, bild- och annan scenteknik vid arrangemang
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar Kommun och Destination Kalmar som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Destination Kalmar AB (org. nr. 556574-7929)
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)
30231300 Écrans de visualisation
31520000 Lampes et appareils d'éclairage
31527000 Spots
32321200 Équipement audiovisuel
32340000 Micros et haut-parleurs
32342410 Matériel de sonorisation
44210000 Structures et pièces structurelles
92370000 Services prestés par les techniciens du son
II.2.4)Description des prestations:
Omfattning
Beställaren avser att upphandla arrangemang- och scenteknik till olika arrangemang i Kalmar enligt Kravspecifikationen. Ramavtalet omfattar både totallösning där den antagna leverantören levererar helheten med scen, ljud, ljus och bild till arrangemanget där även montering och drift under arrangemanget ska ingå. Beställaren ska även kunna hyra enbart utrustning och själv installera och sköta den.
Takbelopp för denna upphandling är 16 000 000 MSEK över hela avtalsperioden. Om takbeloppet överstigs upphör avtalet utan närmare anledning.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30231300 Bildskärmar, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31527000 Spotlights, 32321200 Audiovisuell utrustning, 32340000 Mikrofoner och högtalare, 32342410 Ljudutrustning, 44210000 Konstruktioner och konstruktionsdelar, 92370000 Ljudteknikertjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen