Avis d’attribution de marché
Résultats de la procédure de marché
Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Trygghetssystem inklusive larmcentral
Numéro de référence: SON 2021/363-74
II.1.2)Code CPV principal79711000 Services de surveillance d'installations d'alarme
II.1.4)Description succincte:
Upphandling av trygghetslarmslösning för ordinärt och särskilt boende. Trygghetslarmslösningen ska levereras som en tjänst och leverantören ska ta totalansvar för hela larmkedjan, vilket inkluderar samtliga tjänster, IT-system, produkter och larmcentral. Lösningen innefattar möjlighet till såväl aktiva som passiva larmlösningar samt positioneringslarm. Fokus i upphandlingen ligger på de funktioner kommunen vill uppnå med denna tjänst, hur den tekniska lösningen ska se ut lämnas till leverantören.
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)79711000 Services de surveillance d'installations d'alarme
35100000 Matériel de secours et de sécurité
35121700 Systèmes d'alarme
38822000 Sirènes télécommandées
45312000 Travaux d'installation de systèmes d'alarme et d'antennes
II.2.4)Description des prestations:
Upphandlingen omfattar trygghetslarmslösningar för totalt tre boenden, varav ett är på option, samt för ordinärt boende i Täby kommun. Avtalet planeras att löpa under tre år med möjlighet till förlängning med upp till ytterligare tre år. Priserna är fasta under avtalets tre första år och kan därefter i samband med eventuell förlängning justeras enligt index.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79711000 Larmövervakningstjänster, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35121700 Larmsystem, 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen