Supplies - 373731-2017
Display compact view
Greece-Piraeus: Surveillance boats
2017/S 182-373731
Contract notice
Supplies
Directive 2004/18/EC
II.1)Description
II.1.1)Title attributed to the contract by the contracting authority:
Προμήθεια «Δύο (02) Παράκτιων Περιπολικών Πλοίων άνω των 30μ. με δικαίωμα προαίρεσης μέχρι επιπλέον δύο (02) παράκτιων περιπολικών πλοίων» για την κάλυψη των αναγκών του ΥΝΑΝΠ/ Αρχηγείου Λιμενικού Σώματος — Ελληνικής Ακτοφυλακής.
II.1.2)Type of contract and location of works, place of delivery or of performance
Purchase
Main site or location of works, place of delivery or of performance: Κεντρικός Λιμένας Πειραιά.
NUTS code EL307 Not specified
II.1.4)Information on framework agreement
II.1.5)Short description of the contract or purchase(s)
Προμήθεια δύο (02) όμοιων Παράκτιων Περιπολικών Πλοίων άνω των 30μ. με δικαίωμα προαίρεσης μέχρι επιπλέον δύο (02) όμοιων παράκτιων περιπολικών πλοίων, με ειδικό ναυτιλιακό — τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό για περιπολίες ημέρα/νύχτα με σκοπό την αύξηση της αστυνόμευσης — επιτήρησης του θαλασσίου πεδίου στοχεύοντας πρωτίστως στην ασφάλεια του πολίτη και στην αποτελεσματική αντιμετώπιση των ροών μετανάστευσης, προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες του Αρχηγείου.
Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των εξήντα εκατομμυρίων ευρώ #60 000 000 EUR# εφόσον επιτευχθεί η χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και ασκηθεί το δικαίωμα προαίρεσης, και σε τριάντα εκατομμύρια ευρώ #30 000 000 EUR# (απαλλάσσεται ΦΠΑ) χωρίς να ασκηθεί το δικαίωμα προαίρεσης.
II.1.6)Common procurement vocabulary (CPV)
34521100 Surveillance boats
II.2)Quantity or scope of the contract
II.2.1)Total quantity or scope:
Προμήθεια δύο (02) όμοιων Παράκτιων Περιπολικών Πλοίων άνω των 30μ. με δικαίωμα προαίρεσης μέχρι επιπλέον δύο (02) όμοιων παράκτιων περιπολικών πλοίων.
Estimated value excluding VAT: 60 000 000 EUR
II.2.2)Information about options
Options: yes
Description of these options: Το αρμόδιο γνωμοδοτικό όργανο, με αιτιολογημένη εισήγησή του, μπορεί να προτείνει την κατακύρωση της σύμβασης για ολόκληρη ή μεγαλύτερη ή μικρότερη ποσότητα κατά ποσοστό στα εκατό. Το ποσοστό αυτό δεν μπορεί να υπερβαίνει το 15 % στην περίπτωση της μεγαλύτερης ποσότητας ή το 50 % στην περίπτωση μικρότερης ποσότητας.
Για κατακύρωση μέρους της ποσότητας κάτω του καθοριζόμενου από τα έγγραφα της σύμβασης ποσοστού, απαιτείται προηγούμενη αποδοχή από τον προμηθευτή.
Η Αναθέτουσα Αρχή διατηρεί το δικαίωμα να ασκήσει με μονομερή της δήλωση (Απόφαση δια του αρμόδιου προς τούτο οργάνου) το δικαίωμα προαίρεσης για την προμήθεια μέχρι επιπλέον δύο (02) όμοιων παράκτιων περιπολικών πλοίων, δηλαδή είτε για ένα επιπρόσθετο, είτε για δύο επιπρόσθετα πλοία συγκεντρωτικά ή μεμονωμένα. Το δικαίωμα προαίρεσης, εφόσον επιτευχθεί η χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, θα ασκηθεί μόνο εφόσον δοθεί σχετική έγκριση από τη «“Frontex”» και εκχωρηθεί το εγκεκριμένο ποσό από την Υπεύθυνη Αρχή στην Εντεταλμένη, είτε κατά το στάδιο της κατακύρωσης, με την έκδοση της κατακυρωτικής απόφασης, είτε με νέα/ες Απόφαση/σεις που θα εκδοθεί/ούν το αργότερο εντός έξι (06) μηνών από την υπογραφή της αρχικής σύμβασης. Εφόσον το δικαίωμα προαίρεσης ασκηθεί μετά την υπογραφή της σχετικής σύμβασης θα αποσταλεί/ούν σχέδιο/α τροποποιητικής/ών — συμπληρωματικής/ών σύμβασης/εων για έλεγχο νομιμότητας από αρμόδιο Κλιμάκιο του Ελεγκτικού Συνεδρίου.
Provisional timetable for recourse to these options:
in months: 6 (from the award of the contract)