Services sociaux et autres services spécifiques – marchés publics
Avis d’attribution de marché
Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
KESKEYTYSILMOITUS KEUDno-2021-5506 / Lääkinnällisen kuntoutuksen terapiapalvelut Keski-Uudenmaan sote -kuntayhtymä, Hankintajärjestelmän luokka 4 Lasten psykoterapiapalvelut
II.1.2)Code CPV principal85100000 Services de santé
II.1.4)Description succincte:
Hankinnan kohteena ovat lasten psykoterapiapalvelut Keski-Uudenmaan sote-kuntayhtymän osoittamille potilaille ja asiakkaille (jatkossa asiakkaat). Kyseessä ovat kunnan järjestämisvastuulle kuuluvat lääkinnällisen kuntoutuksen palvelut terveydenhuoltolain (1326/2010) 7 a ja 29 §:n mukaisesti. Palvelu on toteutettava sitä koskevan, kulloinkin voimassa olevan lainsäädännön mukaisesti.
Terapiapalvelut on jaettu seuraaviin osa-alueisiin:
OSA 1 Lasten psykoterapiatarpeen arviointi
OSA 2 Lasten yksilöpsykoterapia
OSA 3 Lasten EMDR-terapia
OSA 4 Varhaisen vuorovaikutuksen psykoterapia
OSA 5 Lasten ryhmäpsykoterapia
OSA 6 Perheterapia
OSA 7 VanhempainohjausPalvelun osat yhdessä jatkossa myös ”palvelut”.
Palvelua koskeva sopimus tulee siirtymään 1.1.2023 lähtien sote-uudistuksen mukaisesti Keski-Uudenmaan hyvinvointialueelle, jolle palveluiden järjestämisvastuu siirtyy.
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: oui
II.2)Description
II.2.1)Intitulé:
Lasten psykoterapiatarpeen arviointi
Lot nº: 1
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)85100000 Services de santé
II.2.4)Description des prestations:
Lasten psykoterapiatarpeen arviointi tarkoittaa sen tutkimista ja selvittelyä, tarvitseeko lapsi psykoterapeuttista apua ja hyötyykö hän siitä. Arviointiin kuu-luu myös sen arviointi, mikä on vanhempien tai muiden lapsesta huolehtivien aikuisten kyky ja valmius tukea lapsen psykoterapiaa.
Lasten yksilöpsykoterapia
Lot nº: 2
Yksilöpsykoterapia voi olla luonteeltaan tiettyyn pulmaan keskittyvä tai laajem-min koko lapsen persoonallisuutta hoitava. Yksilöpsykoterapiassa terapeutti tapaa lasta useimmiten kahden kesken 1-2 kertaa viikossa. Alle kouluikäisen lapsen käynnillä voi vanhempi olla tarvittaessa mukana. Yksilöterapian kesto vaihtelee muutamasta käyntikerrasta 2-4 vuotta kestävään tiiviiseen hoitosuh-teeseen.
II.2.1)Intitulé:Lot nº: 3
EMDR eli silmänliikkeillä poisherkistäminen ja uudelleen prosessointi (lyhennetysti myös "silmänliike-terapia") on lyhytkestoisen psykoterapiatekniikan muoto.
Varhaisen vuorovaikutuksen psykoterapia
Lot nº: 4
Varhaisen vuorovaikutuksen psykoterapian keskeinen tavoite on varhaisen vuorovaikutussysteemin suotuisan kehityksen ja sen erilaisten riskitekijöiden ja haasteiden ymmärtäminen ja epäsuotuisan kehityksen ja häiriintyneiden vuorovaikutussuhteiden korjaavien menetelmien oppiminen ja sisäistäminen.
Varhaisen vuorovaikutuksen psykoterapiaa annetaan raskaana oleville ja alle 3-vuotiaiden pikkulasten perheille, erilaisissa joko vauvaan tai vanhempiin liit-tyvissä vuorovaikutusriskin tai -ongelmien tilanteissa.
II.2.1)Intitulé:Lot nº: 5
Ryhmämuotoinen psykoterapian tarkoituksena on tarjota mahdollisuus ongelmien käsittelyyn ryhmässäja työstää niitä ryhmän todellisessa ihmissuhdetilanteessa. Se on erityisen soveltuva sosiaalisten jännitysten ja muiden sosiaalisissa suhteissa ilmenevien ongelmien ratkaisuille mutta myös lapsille, joilla on varhaisen vuorovaikutuksen tai varhaisen kiintymyssuhteen häiriöitä.
II.2.1)Intitulé:Lot nº: 6
Perheterapian tarkoituksena on tutkia, ymmärtää ja hoitaa perheensisäisessä vuorovaikutuksessa ja yksittäisillä perheenjäsenillä esiintyviä häiriöitä ja niiden aiheuttamaa kärsimystä. Perheterapiassa pyritään tietoisesti siihen, että ajankohtaisen vuorovaikutusverkon kuviot, jotka ylläpitävät yksilöllistä psykopatologiaa ja estävätkehityksellisesti rakentavia ratkaisuja, muuttuisivat. Erityisesti pyritään löytämään perheen vuorovaikutuksessa olevat myönteiset voimavarat.
II.2.1)Intitulé:Lot nº: 7
Vanhempainohjauksen tarkoituksena on ottaa vanhemmat mukaan lapsen psykoterapiaprosessiin.