Suunnittelukilpailua koskeva ilmoitus
Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/25/EU
I kohta: Hankintaviranomainen/-yksikkö
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Finavia Oyj, Helsinki Airport kehitysohjelma; Helsinki-Vantaan lentoaseman terminaali 2:n laajennus- ja muutostöiden suunnittelukilpailu.
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi71000000 Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut
II.2)Kuvaus
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Kilpailu järjestetään kutsukilpailuna. Menettelynä on rajoitettu kilpailu, johon ehdokkaat valitaan ja kutsutaan noudattamalla hankintailmoituksessa ilmoitettuja perusteita.
Kilpailun tarkoituksena on Helsinki-Vantaan lentoasema-alueen ja Terminaalin 2 suunnitteluratkaisun ja hankkeen suunnitteluryhmän valinta.
Kilpailutehtävänä on laatia koko kilpailualueen käsittävä ehdotus aluesuunnitelmaksi, joka toimii alueen jatkokehittämisen apuna sekä tähän sisältyvänä korkeatasoinen arkkitehtoninen ja toiminnallinen, tehokas ja turvallinen ratkaisu nykyisen terminaalirakennuksen laajentamiseksi ja muuttamiseksi. Tehtävään sisältyy myös terminaaliin liittyvän, mahdollisen matkakeskuksen sijoittaminen osaksi kaikkien alueella olevien liikennemuotojen palvelukokonaisuutta.
Kilpailuun valitaan neljä (4) suunnitteluryhmää. Suunnitteluryhmiin tulee sisältyä:
— pääsuunnittelija,
— arkkitehti,
— rakennesuunnittelija,
— talotekniikan suunnittelijat,
— liikennesuunnittelija.