II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Operational Support to the Crop Monitoring and Yield Forecasting Activities (MARSOP)
Reference number: JRC/IPR/2021/OP/1920-PIN
II.1.2)Main CPV code77100000 Agricultural services
II.1.4)Short description:
Implementing Article 22 of the horizontal regulation of the Common Agricultural Policy REG (2013) 1306 on Monitoring Agricultural Resources (MARS), JRC.D.5 provides DG AGRI with timely, independent, and high-quality information on crop state and development, including quantitative forecasts of agricultural yields and production in the EU and neighbouring countries. This information is used by DG AGRI to ensure food security and for decision-making in agricultural markets.
The operational services sustain the operation and further development of the MARS Crop Yield Forecasting system (MCYFS) at the heart of the crop monitoring activities at JRC.
For the current procurement the operational services for the MARS Crop Yield Forecasting System (MCYFS) are organised in three different lots.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 7 500 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: yes
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)77100000 Agricultural services
72240000 Systems analysis and programming services
72310000 Data-processing services
72420000 Internet development services
73000000 Research and development services and related consultancy services
72320000 Database services
II.2.4)Description of the procurement:
The objective of Lot 1 is to acquire and process agro-meteorological data for ingestion and use in the MARS System. The sources of meteorological data to be acquired and processed are basically two: observed weather data from meteorological stations in Europe, and modelled weather data generated at the European Centre for Medium-range Weather Forecasts (ECMWF) at various lead times. Data processing includes quality control, spatial and temporal aggregation, and near real-time ingestion into the MARS System.
Lot 2 supports the remote sensing infrastructure of the MARS Crop Yield Forecasting System for different regions of the world including global coverage for some products. The service comprises data collection, pre-processing and computation of derived products for the remote sensing satellites METOP-AVHRR, and Copernicus products.
II.2.1)Title:
Agronomic Information from Crop Models
Lot No: 3
Services of this lot include the near real-time processing of crop growth models over Europe and other regions in the world based on observed and/or simulated weather data for specific target crops. With the model output, statistical analysis is performed to forecast yields. Inspection and display of the JRC MARS database and warehouse containing agro-meteorological, agronomic, and other related data through dedicated tools and services, such as the JRC MARS Viewer, and disseminating data and information through tailored platforms, such as the JRC MARS Explorer, are an intrinsic part of this Lot 3.
Tämä ilmoitus on pelkkä ennakkotietoilmoitus
Oikeusperusta:
Asetus (EU, Euratom) N:o 2018/1046
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Operatiivinen tuki satojen seuranta- ja ennustetoimia varten (AMRSOP)
Viitenumero: JRC/IPR/2021/OP/1920-PIN
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi77100000 Maatalousalan palvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Yhteistä maatalouspolitiikkaa koskevan asetuksen (EU) N:o 1306/2013 maatalousresurssien seurantaa koskevan 22 artiklan mukaisesti yhteisen tutkimuskeskuksen JRC.D.5-yksikkö antaa maatalouden ja maaseudun kehittämisen PO:lle oikea-aikaista, riippumatonta ja laadukasta tietoa satojen tilasta ja kehityksestä sekä määrällisiä ennusteita sadoista ja tuotannosta EU:ssa ja naapurimaissa. Maatalouden ja maaseudun kehittämisen PO käyttää kyseisiä tietoja elintarviketurvan varmistamiseen ja maatalousmarkkinoita koskevien päätösten tekemiseen.
Operatiivisilla palveluilla tuetaan MARS-satoennustejärjestelmän toiminnan ylläpitämistä ja kehittämistä edelleen. Järjestelmä on JRC:n sadonseurantatoimien ydin.
MARS-satoennustejärjestelmää varten tarkoitetut operatiiviset palvelut järjestetään nykyisessä hankinnassa kolmessa eri erässä.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 7 500 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: kyllä
II.2)Kuvaus
II.2.1)Nimi:
Maatalouteen liittyvät meteorologiset tiedot
Osa nro: 1
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)77100000 Maatalousalan palvelut
72240000 Järjestelmäanalyysi- ja ohjelmointipalvelut
72310000 Tiedon käsittelypalvelut
72420000 Internetin kehittämispalvelut
73000000 Tutkimus- ja kehityspalvelut ja niihin liittyvät konsulttipalvelut
72320000 Tietokantapalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Erän 1 tavoitteena on hankkia ja käsitellä maatalouteen liittyviä meteorologisia tietoja, jotka syötetään ja joita hyödynnetään MARS-järjestelmässä. Hankittavat ja käsiteltävät meteorologiset tiedot ovat yleisesti ottaen peräisin seuraavista kahdesta lähteestä: Euroopassa sijaitsevien sääasemien havaintotiedot sekä Euroopan keskipitkien sääennusteiden keskuksessa (ECMWF) luodut eri aikojen osalta mallinnetut säätiedot. Tiedonkäsittelyyn sisältyy laadunhallinta, tietojen alueellinen ja ajallinen kokoaminen ja lähes reaaliaikainen syöttäminen MARS-järjestelmään.
Erän 2 tavoitteena on kaukokartoituksella suoritettavaa maatalouden seurantaa koskevan MARS-satoennustejärjestelmän kaukokartoitusinfrastruktuurin tukeminen maailman eri alueiden osalta, mukaan luettuna maailmanlaajuinen kattavuus tiettyjen tuotteiden osalta. Palvelu koostuu METOP-AVHRR-kaukokartoitussatelliiteista ja Copernicus-tuotteista saatujen johdannaistuotteiden tiedon keruusta, esikäsittelystä ja laskennasta.
Satomalleista saatavat agronomiset tiedot
Osa nro: 3
Tämän erän palveluihin sisältyy sellaisten satokasvumallien lähes reaaliaikainen käsittely, jotka ovat peräisin eri puolilta Eurooppaa ja muilta maailman alueilta, jotka perustuvat havainnoituihin ja/tai simuloituihin säätietoihin ja jotka koskevat tiettyjä kohderyhmäksi valittuja viljelykasveja. Mallien tuotosten perusteella laaditaan tilastollisia analyyseja satojen ennustamiseksi. Erään 3 kuuluu erottamattomana osana JRC:n MARS-tietokannan ja maatalouteen liittyviä meteorologiset tietoja, agronomisia tietoja ja muita asiaankuuluvia tietoja sisältävän varaston tarkistus ja tarkastelu tätä varten tarkoitetuilla välineillä ja palveluilla (kuten JRC:n MARS Viewer -väline) sekä datan ja tietojen levitys räätälöidyillä alustoilla (kuten JRC:n MARS Explorer -alusta).
Regulamentul (UE, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Susținere operațională a activităților de monitorizare și de prognozare a randamentului culturilor (MARSOP)
Număr de referinţă: JRC/IPR/2021/OP/1920-PIN
II.1.2)Cod CPV principal77100000 Servicii pentru agricultură
II.1.4)Descriere succintă:
Punerea în aplicare a articolului 22 din regulamentul orizontal al politicii agricole comune (2013) 1306 privind monitorizarea resurselor agricole (MARS), JRC.D.5 furnizează DG AGRI informații oportune, independente și de înaltă calitate privind starea și dezvoltarea culturilor, inclusiv previziuni cantitative privind producția și randamentele agricole din UE și din țările învecinate. Aceste informații sunt utilizate de DG AGRI pentru a asigura securitatea alimentară și pentru a lua decizii pe piețele agricole.
Serviciile operaționale susțin exploatarea și dezvoltarea ulterioară a sistemului MARS de prognozare a randamentului culturilor (MCYFS) în centrul activităților de monitorizare a culturilor din cadrul JRC.
Pentru achiziția actuală, serviciile operaționale pentru sistemul MARS de prognozare a randamentului culturilor (MCYFS) sunt organizate în trei loturi diferite.
II.1.5)Valoarea totală estimatăValoare fără TVA: 7 500 000.00 EUR
II.1.6)Informații privind loturileContractul este împărțit în loturi: da
II.2)Descriere
II.2.2)Cod(uri) CPV suplimentar(e)77100000 Servicii pentru agricultură
72240000 Servicii de analiză şi de programare de sisteme
72310000 Servicii de procesare de date
72420000 Servicii de dezvoltare de internet
73000000 Servicii de cercetare şi de dezvoltare şi servicii conexe de consultanţă
72320000 Servicii de baze de date
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Obiectivul lotului 1 este achiziționarea și prelucrarea de date agrometeorologice pentru integrarea și utilizarea în sistemul MARS. Sursele de date meteorologice care urmează să fie achiziționate și prelucrate sunt, în esență, două: datele meteorologice observate provenite de la stații meteorologice din Europa și datele meteorologice modelate generate la Centrul european pentru prognoze meteorologice pe termen mediu (CPMTM) la diferite intervale de timp. Prelucrarea datelor include controlul calității, agregarea spațială și temporală și integrarea în timp aproape real în sistemul MARS.
Lotul 2 vizează susținerea infrastructurii de teledetecție a sistemului MARS de prognozare a randamentului culturilor pentru diferite regiuni din lume, inclusiv acoperirea la nivel mondial a anumitor produse. Serviciul include colectarea de date, prelucrarea prealabilă și calcularea produselor derivate pentru produsele obținute de la sateliții de teledetecție METOP-AVHRR și Copernicus.
II.2.1)Titlu:
Informații agronomice obținute din modelele de culturi
Lot nr.: 3
Serviciile acestui lot includ prelucrarea aproape în timp real a modelelor de creștere a culturilor în Europa și în alte regiuni din lume pe baza datelor meteorologice observate și/sau simulate pentru anumite culturi vizate. Odată cu rezultatele modelului, se efectuează analize statistice pentru a prognoza randamentele. Inspecția și afișarea bazei de date MARS a JRC și a depozitului care conține date agrometeorologice, agronomice și alte date conexe prin instrumente și servicii specifice, cum ar fi observatorul MARS al JRC, și diseminarea de date și de informații prin intermediul unor platforme personalizate, precum MARS Explorer al JRC, reprezintă o parte intrinsecă a acestui lot 3.
Detta meddelande är endast för förhandsinformation
Rättslig grund:
Förordning (EU, Euratom) nr 2018/1046
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Operativt stöd till verksamheterna för övervakning av grödor och avkastningsprognoser (MARSOP)
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod77100000 Jordbrukstjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Genomförande av artikel 22 i den övergripande förordningen för den gemensamma jordbrukspolitiken REG (2013) 1306 om övervakning av jordbruksresurser (MARS - Monitoring Agricultural Resources), JRC.D.5 tillhandahåller GD AGRI aktuell, oberoende och högkvalitativ information om grödornas tillstånd och utveckling, inklusive kvantitativa prognoser för avkastning och produktion inom jordbruket i EU och grannländerna. Denna information används av GD AGRI för att trygga livsmedelsförsörjningen och för beslutsfattande på jordbruksmarknaderna.
De operativa tjänsterna stödjer driften och vidareutvecklingen av MARS-systemet för avkastningsprognoser (MCYFS) som är av centrala betydelse för JRC:s verksamheter för övervakning av grödor.
För den aktuella upphandlingen uppdelas de operativa tjänsterna för MARS-systemet för avkastningsprognoser (MCYFS) i 3 olika delar.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 7 500 000.00 EUR
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2)Beskrivning
II.2.1)Benämning på upphandlingen:
Agrometeorologisk information
Del nr: 1
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)77100000 Jordbrukstjänster
72240000 Systemanalys och programmering
72310000 Behandling av data
72420000 Internetutvecklingstjänster
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
72320000 Databastjänster
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Målet för del 1 är att förvärva och behandla agrometeorologisk data för input och användning i MARS-systemet. De meteorologiska datakällor som ska förvärvas och behandlas är i huvudsak 2: Observerade väderdata från meteorologiska stationer i Europa, och modellerade väderdata som tagits fram vid Europacentret för medellånga väderprognoser (European Centre for Medium-range Weather Forecasts - ECMWF) vid olika ledtider. Databehandling omfattar kvalitetskontroll, rumslig och tidsmässig aggregering och inmatning i nästintill realtid i MARS-systemet.
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 2
Del 2 stödjer fjärranalysinfrastrukturen för MARS-systemet för avkastningsprognoser för olika regioner i världen, inbegripet en global täckning för vissa produkter. Tjänsten omfattar datainsamling, förbehandling och databeräkning av framställda produkter för fjärranalyssatelliterna METOP-AVHRR, och Copernicusprodukter.
Agronomiska uppgifter från grödmodeller
Del nr: 3
Tjänsterna inom ramen för denna del inbegriper i nästintill realtidsbehandling av tillväxtmodeller för grödor i Europa och andra regioner i världen baserat på observerade och/eller simulerade väderdata för specifika målgrödor. Med modellens resultat görs en statistisk analys för att förutsäga avkastningen. Inspektion och presentation av JRC:s MARS-databas och lager som innehåller agrometeorologiska, agronomiska och andra relaterade data, genom särskilda verktyg och tjänster, såsom JRC MARS Viewer, och spridning av data och information genom skräddarsydda plattformar, såsom JRC MARS Explorer, är en väsentlig del av denna del 3.