Dienstleistungen - 380279-2022
Finnland-Helsinki: IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
2022/S 133-380279
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
DigiFinland - IT-konsultointi 2021-2025 (DPS) - Sovellus- ja ohjelmistokehityspalvelut - Hoidonperusteet.fi ja Päivystysavun asukkaan digikanavan kehitystiimit
Referenznummer der Bekanntmachung: D/66/2022
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Hankintayksikkö pyysi tarjousta Hoidonperusteet.fi ja Päivystysavun asukkaan
digikanavan kehitystiimeistä tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Hankinnan kohteena ovat asiantuntijaresurssit, joista muodostuu kaksi
kehitystiimiä kehittämään DigiFinland Oy:n tuottamia Hoidonperusteet.fi- ja
Päivystysapu 116117 asukkaan digikanava -palveluita. Kehitystiimien nimetyt
roolit ovat osin yhteneväiset. Hankinta ei koske loppukäyttäjien käyttäjätukea
eikä palvelin- ja kapasiteettipalveluita.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Hankintayksikkö pyytää tarjoustanne Hoidonperusteet.fi ja Päivystysavun asukkaan digikanavan kehitystiimeistä tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Hankinnan kohteena ovat asiantuntijaresurssit, joista muodostuu kaksi kehitystiimiä kehittämään DigiFinland Oy:n tuottamia Hoidonperusteet.fi- ja Päivystysapu 116117 asukkaan digikanava -palveluita. Kehitystiimien nimetyt roolit ovat osin yhteneväiset. Hankinta ei koske loppukäyttäjien käyttäjätukea eikä palvelin- ja kapasiteettipalveluita.
Hoidonperusteet.fi on terveydenhuollon ammattilaisten käyttöön suunnattu verkkopalvelu, jonka avulla ammattilainen voi arvioida potilaan hoidon tarvetta ja kiireellisyyttä. Palvelun ensimmäinen versio julkaistiin loppuvuodesta 2021. Palvelun kehittyessä se mahdollistaa myös alueellisten hoitokäytäntöjen kuvaamisen sekä hoitopaikkatietojen hakemisen kansallisesta palvelutietovarannosta (PTV). Palvelua jatkokehitetään tulevien hyvinvointialueiden tarpeiden mukaisesti.
Päivystysavun asukkaan digikanava on Päivystysapu 116117 -puhelinpalvelun oheen kehitettävä digitaalinen palvelu, joka mahdollistaa hyvinvointialueiden sisällöntuottajille mahdollisuuden kuvata alueellisen Päivystysapu-palvelun sisältöä, palveluun haetaan hoitopaikkatietoja kansallisesta palvelutietovarannosta (PTV), palvelu mahdollistaa asukkaan siirtymisen Omaolo-palveluun ja siihen voidaan integroida kansallisesti valittuja tai alueiden valitsemia digitaalisia asiointikanavia (esim. chat ja/tai videovastaanottojärjestelmä). Palvelu rakennetaan verkko-osoitteeseen 116117.fi.
Hoidonperusteet.fi-kehitystiimin tehtävänä on tuoteomistajan ohjauksessa jatkokehittää vaatimuksiin perustuen Hoidonperusteet.fi-palvelusta uusia tuotantoversioita (ml. väliversiot) sekä huolehtia palvelun tuotantoon asennuksista ja sovelluksen osalta teknisestä tuesta.
Päivystysavun asukkaan digikanavan kehitystiimi vastaa tuoteomistajan ohjauksessa palvelun tarkemmasta määrittelystä, kehityksestä sekä huolehtii palvelun tuotantoon asennuksista ja sovelluksen osalta teknisestä tuesta. Palvelun pohjaksi on tehty alustava konsepti, joka tarkentuu yhteistyössä valitun toimittajan ja DigiFinland Oy:n edustajan kanssa ennen varsinaisen kehitystyönalkua.
Hankinnan kohteena olevat nimetyt asiantuntijaroolit Hoidonperusteet.fi-palvelun kehittämiseen ovat: scrum master, sovellusarkkitehti, frontend- tai full-stack-ohjelmoija (2 hlö), backend- tai full-stack-ohjelmoija (3hlö), käyttöliittymäsuunnittelija sekä kehityksen aikainen testaaja. Alustavan tarpeen mukaisesti 3 ohjelmoijista sijoittuu Hoidonperusteet.fi-palvelun kehitystiimiin ja 2 Päivystysavun asukkaan digikanavan kehitystiimiin. Muuten nimetyt asiantuntijat ovat yhteneväiset. Henkilöresursseja voidaan tarvittaessa siirrellä kulloisenkin tarpeen mukaan kehitettävien palveluiden välillä.
Kilpailutus koskee sopimuskautta. Toimeksiannoista sovitaan sopimuskauden aikana. Hankittavan palvelun arvioitu alkamisajankohta on 29.6.2022 ja jatkuu 31.5.2024 asti. Sopimuskauden kesto on arvio ja sopimuskausi päättyy hankinnan arvon tullessa täyteen. Sopimukseen sisältyy optio, katso jäljempänä ”Lisähankintamahdollisuuksien kuvaus”.
Hankinnan kohteen kuvaus ja vähimmäisvaatimukset on kuvattu tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Hankinnan ennakoitu arvo ilman optiota on 1 000 000 euroa (alv 0 %). Option ennakoitu arvo on 1 400 000 euroa (alv 0 %).
We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 380279-2022
Finland-Helsinki: IT services: consulting, software development, Internet and support
Contract award notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Reference number: D/66/2022
II.1.2)Main CPV code
72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
II.1.4)Short description:
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
48000000 Software package and information systems
II.2.4)Description of the procurement: