Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udviklinger af retursignaltjeneste til SAR/Galileo: Prototype og demonstration af tovejskommunikationstjeneste
Sagsnr.: DEFIS/2020/OP/0003
II.1.2)Hoved-CPV-kode73000000 Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
Formålet med projektet er at oprette en prototype på et system til demonstration af tovejskommunikationstjenesten til SAR/Galileo-retursignaltjenesten og udvikle og validere en prototype på anden generation af radiofyr.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 700 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)73000000 Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed
38112100 Globale navigations- og positionsbestemmelsesudstyr (GPS eller tilsvarende)
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Genstanden for dette udbud er udviklinger af retursignaltjenesten til SAR/Galileo: prototype og demonstration af tovejskommunikationstjeneste.
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
SAR/GALILEO Return Link Service Evolutions: Two Way Communication Service Prototype and Demonstration
Reference number: DEFIS/2020/OP/0003
II.1.2)Main CPV code73000000 Research and development services and related consultancy services
II.1.4)Short description:
The objective of the project is to set-up a system prototype demonstration of the SAR/Galileo return link service two-way messaging services and develop and validate a prototype of Second Generation Beacon.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 700 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)73000000 Research and development services and related consultancy services
38112100 Global navigation and positioning systems (GPS or equivalent)
II.2.4)Description of the procurement:
The subject of this call for tenders is SAR/GALILEO Return Link Service Evolutions: two way communication service prototype and demonstration.