Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
EEA/DIS/R0/22/004 — Copernicustjenesten for europæiske jordbevægelser (EGMS — European Ground Motion Service) — støttetjenester
Sagsnr.: EEA/2022/OP/0014
II.1.2)Hoved-CPV-kode72300000 Datatjenester
II.1.4)Kort beskrivelse:
Formålet med dette udbud er oprettelsen af en rammetjenesteydelseskontrakt med en økonomisk aktør, der dækker følgende to opgaver:
• etablering, vedligeholdelse og medformandskab for rådgivningsudvalget for Copernicus jordbevægelsestjeneste
• levering af tjenesteydelser fra en støtteekspert inden for InSAR og jordbevægelse.
Rådgivningsudvalget skal yde uafhængig ekspertrådgivning og vejledning til EEA vedrørende specifikation, implementering, udbredelse, validering, udvikling og drift af Copernicus EGMS.
Støtteeksperten skal støtte udbredelse, validering, udvikling og drift af Copernicus EGMS i tæt samarbejde med EEA's personale, tjenesteudbydere (navnlig produktionsteamet og valideringsteamet) og rådgivningsudvalget.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 700 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)72300000 Datatjenester
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
EEA/DIS/R0/22/004 — Copernicustjenesten for europæiske jordbevægelser (EGMS — European Ground Motion Service) — støttetjenester.