Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Levering af undervisningsaktiviteter og opdatering af undervisningsmaterialer om grønne offentlige udbud
Sagsnr.: ENV/2021/OP/0012
II.1.2)Hoved-CPV-kode90700000 Tjenester på miljøområdet
II.1.4)Kort beskrivelse:
Manglende bevidsthed om og behov for større professionalisering af offentlige indkøbere er en af hovedårsagerne til den lave udbredelse af grønne offentlige udbud. Uddannelsesaktiviteter på dette område er afgørende for at støtte de ordregivende myndigheders øgede anvendelse af grønne offentlige udbud.
Formålet med denne kontrakt er at bidrage til en bedre forvaltning af offentlige udbud, navnlig under hensyntagen til miljøet.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 300 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)90700000 Tjenester på miljøområdet
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Levering af undervisningsaktiviteter og opdatering af undervisningsmaterialer om grønne offentlige udbud.