29 stycznia 2024 r. (przybliżony termin – wymaga potwierdzenia) uruchomiona zostanie nowa wersja portalu TED. Już teraz możesz się dowiedzieć, jakie nowe funkcje i usprawnienia w nim wprowadzono. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym omówiliśmy najważniejsze zmiany.
Wystąpiły błędy, które wpływają na sposób wyświetlania ogłoszeń w formie e-formularzy. Staramy się rozwiązać ten problem. Więcej informacji i wskazówek można znaleźć na tej stronie.
Rozpoczyła się rejestracja na IV warsztaty dla użytkowników TED, w 14 grudnia 2023 r.
Roboty budowlane - 389366-2021
Submission deadline has been amended by:  454946-2021
Rumunia-Târgu Jiu: Roboty budowlane w zakresie zakładów uzdatniania wody pitnej
2021/S 146-389366
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
„CL 17 – Proiectare și execuție lucrări la surse, STAP, aducțiuni – Novaci”
Numer referencyjny: 20415711/2021/I/21
II.1.2)Główny kod CPV
45252126 Roboty budowlane w zakresie zakładów uzdatniania wody pitnej
II.1.4)Krótki opis:
Lucrările de constructie pentru proiectarea si executia de lucrari pentru „CL17 - Proiectare si executie lucrari la surse, STAP, aductiuni - Novaci”, includ:
Sector 1: Sistem de alimentare cu apa Novaci, pentru care s-au propus urmatoarele lucrari:
• Surse de apa:
— Obiect 1.1 – Reabilitare izvor Cerbul
— Obiect 1.2 – Reabilitarea izvor Bercesti
— Obiect 1.3 – Realizare camera incarcare noua Tidvele
— Obiect 1.4 – Realizare captare cu dren noua Gilort
• Conducte de aductiune/transport:
— Obiect 1.5 – Inlocuire tronson in contrapanta aductiune Cerbul
— Obiect 1.6 – Realizare aductiune noua de la captarea cu dren Gilort
— Obiect 1.7 – Reabilitare aductiune Bercesti
— Obiect 1.8 – Realizare conducta de transport noua din retea Ranca pentru suplimentare sursa Cerbul
• Facilitati de tratare:
— Obiect 1.9 – Realizare STAP noua Gilort
— Obiect 1.10 – Inlocuire instalatie clorinare la rezervorul de V=750mc Novaci
— Obiect 1.11 – Instalatie corectie duritate la rezervorul de V=1000mc Novaci
— Obiect 1.12 – Realizare statie clorinare la rezervorul de V=1000mc Ranca
• Facilitati de inmagazinare:
— Obiect 1.13 – Reabilitare rezervor V=750mc Novaci
— Obiect 1.14 – Reabilitare rezervor V=1000mc Novaci
— Obiect 1.15 – Reabilitare rezervoare V=2x75mc Ranca
— Obiect 1.16 – Reabilitare rezervoare V=4x75mc Ranca
— Obiect 1.17 – Realizare rezervor inmagazinare nou V=400mc la STAP Gilort
— Obiect 1.18 – Realizare rezervor inmagazinare nou V=1000mc pentru sursele Tidvele si Musetoiu
• Statii de pompare:
— Obiect 1.19 – Reabilitare statie pompare Bercesti
Durata de executie - 824 zile (27 luni), din care 305 zile (10 luni) proiectare si 519 zile (17 luni) executie
Lucrarile constau in:
• Proiectul Tehnologic si Detaliile de Executie – cuprinzand proiectarea tuturor lucrarilor popuse, a procesului tehnologic si a constructiilor, instalatiilor si echipamentelor aferente obiectelor tehnologice de pe fluxul noii statii de epurare, conform cerintelor descrise in Cap.1 Cerintele Entitatii Contractante. Totodata, se vor implementa toate masurile necesare (inclusiv lucrari temporare) pentru mentinerea facilitatilor existente pe toata durata realizarii noii statii de epurare.
• Intocmirea documentatiilor pentru obţinerea tuturor avizelor şi autorizaţiilor necesare proiectului, de la toate autorităţile mentionate in Certificatul de Urbanism, conform legislatiei in vigoare in domeniul constructiilor din Romania.
• Execuţia lucrărilor şi punerea în funcţiune a obiectivelor.
• Instruirea (training) personalului operatorului si intocmirea Manualelor de Operare si Intretinere, conform celor descrise in documentatie.
• Intocmirea desenelor post executie si a Cartii Constructiei descrise in Cap.1 Sectiunea 1, Partile 1 si 2.
• O perioada de 3 luni de testare si punere in functiune, incepand cu terminarea lucrarilor de executie.
• Pe toata perioada de garantie (36 luni), Antreprenorul va avea in vedere mentinerea de personal cu prezenta continua, care sa monitorizeze performantele operationale ale lucrarilor pentru verificarea respectarii plafoanelor maxime din garantiile privind costurile de operare, asigurand training si asistenta operationala pentru personalul Beneficiarului.
Durata prevazuta la Sectiunea II.2.7, reprezinta perioada de executie a lucrarilor si nu cuprinde perioada de Garantie de 1095 zile
Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor / candidaturilor este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel:
— in a 25- a zi inainte de data limita de depunere a solicitarile de clarificari depuse cu 34 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor,
— in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.5)Szacunkowa całkowita wartość
Wartość bez VAT: 13 911 726.30 RON
II.1.6)Informacje o częściach
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatkowy kod lub kody CPV
44162500 Rurociągi wody pitnej
45232152 Roboty budowlane w zakresie przepompowni
45247270 Budowa zbiorników
71322000 Usługi inżynierii projektowej w zakresie inżynierii lądowej i wodnej
II.2.4)Opis zamówienia:
Cantitatea totală sau domeniul
Lucrările privind proiectarea si executia de lucrari includ:
— Activitatile de proiectare fac referire la proiectul tehnic detaliat. Proiectul va include printre altele toate documentele necesare (dupa cum ar fi memorii, desene, calcule etc.) pentru elaborarea Proiectului Tehnic in conformitate cu legislatia nationala si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiilor de constructie,
— Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei
— Lucrari de constructie pentru:
Pentru toate obiectivele de investitie mai sus mentionate se vorexecuta urmatoarele activitati:
— Furnizarea si montarea fitingurilor si armaturilor,
— Realizarea tuturor lucrarilor necesare pentru automatizarea si transmiterea datelor, in SCADA local si SCADA regional
— Testare si punere in functiune
— Monitorizarea functionarii si acordarea de asistenta/consultanta personaluluir esponsabil pe parcursul Perioadei de garantie, atunci cand este necesar
— Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie de 36 luni,
— Instruireapersonalului Beneficiarului si/sau Operatorului
Durata prevazuta la Sectiunea II.2.7, reprezinta perioada de executie a lucrarilor si nu cuprinde Perioada de Garantie de 1095 zile