II.1)Beskrivelse
II.1.1)Den ordregivende myndigheds betegnelse for kontrakten:
Nyindretning af Europa-Parlamentets medlemmers kontorer i Bruxelles.
II.1.2)Kontrakttype og leverings- eller udførelsessted for bygge/anlægsarbejdet, varerne eller tjenesteydelserneVarer
En kombination
Hovedleverings- eller hovedudførelsessted for bygge- eller anlægsarbejde, varer eller tjenesteydelser: Bruxelles.
NUTS-kode BE100 Arr. de Bruxelles-Capitale / Arr. van Brussel-Hoofdstad
II.1.4)Oplysninger om rammeaftale
II.1.5)Kort beskrivelse af kontrakten eller indkøbet/indkøbene
Europa-Parlamentet agter at indgå en offentlig kontrakt med det formål at nyindrette 750 af dets medlemmers og deres medarbejderes kontorer i Bruxelles, det sted, hvor de tilbringer størstedelen af deres tid under udøvelsen af deres normale arbejdsopgaver i Europa-Parlamentet.
Formålet er at skabe en åben og repræsentativ arbejdsplads, der skal udtrykke Europa-Parlamentet som institution. Det forhold, at Parlamentet gradvist er vokset i de seneste årtier fra en lille rådgivende parlamentarisk forsamling til en europæisk institution med udvidede fulde lovgivnings- og budgetbeføjelser, skal synliggøres gennem institutionens visuelle udtryk.
II.1.6)CPV-glossaret (common procurement vocabulary)39100000 Møbler, 39110000 Sæder, stole, m.v. og dele dertil, 39130000 Kontormøbler, 39150000 Diverse møbler og udstyr, 50850000 Reparation og vedligeholdelse af møbler
II.2)Kontraktens mængde eller omfang
II.2.1)Samlet mængde eller omfang:
Formålet er at udstyre ca. 2 100 kontorer til såvel medlemmer som deres medarbejdere. Dette skal senere suppleres med mindre møbelpartier, der kan dække individuelle behov.
Kontrakten vil ligeledes inkludere omfattende logistik, forvaltning og vedligeholdelse vedrørende møblerne i kontraktens løbetid.
Det nøjagtige omfang defineres i den konkurrenceprægede dialog med de valgte ansøgere.
II.2.2)Oplysninger om optionerOptioner: ja
Beskrivelse af disse optioner: I tilfælde af leasing kan kontraktens varighed afstemmes med møbelbestandens livscyklus, som fastlægges via en standardiseringsundersøgelse, der tager hensyn til Parlamentets møbelpolitik (idet der tages hensyn til såvel møbelbestandens gennemsnitlige alder i 2024 som behovet for fornyelse) samt markedssituationen for møbler til den tid.
Foreløbig tidsplan for anvendelse af disse optioner:
måneder: 84 (fra tildeling af kontrakten)
Οδηγία 2004/18/ΕΚ
II.1)Περιγραφή
II.1.1)Ονομασία που δόθηκε στη σύμβαση από την αναθέτουσα αρχή:
Ανακαίνιση των γραφείων των βουλευτών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στις Βρυξέλλες.
II.1.2)Είδος της σύμβασης και τόπος των έργων, τόπος παράδοσης ή παροχήςΠρομήθειες
Συνδυασμός αυτών
Κύριος τόπος ή τοποθεσία των έργων, τόπος παράδοσης ή παροχής: Βρυξέλλες.
II.1.4)Πληροφορίες για τη συμφωνία πλαίσιο
II.1.5)Σύντομη περιγραφή της σύμβασης ή των αγορών
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο προτίθεται να συνάψει δημόσια σύμβαση με στόχο την ανακαίνιση των γραφείων των 750 βουλευτών του και των βοηθών τους στις Βρυξέλλες, στην τοποθεσία όπου περνούν τον περισσότερο χρόνο τους κατά την εκτέλεση των τακτικών εργασιακών καθηκόντων τους στις εγκαταστάσεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.
Στόχος είναι η δημιουργία ενός φιλόξενου και αντιπροσωπευτικού χώρου εργασίας που θα αντιπροσωπεύει την εικόνα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Το γεγονός της σταδιακής εξέλιξης του Κοινοβουλίου κατά τις τελευταίες δεκαετίες από μια συμβουλευτική κοινοβουλευτική συνέλευση μικρού μεγέθους σε ένα ευρωπαϊκό θεσμικό όργανο με εκτεταμένη πλήρη νομοθετική αρμοδιότητα και αρμοδιότητα επί του προϋπολογισμού, θα πρέπει να γίνεται ορατό μέσω της εταιρικής οπτικής εικόνας του.
II.1.6)Κοινό λεξιλόγιο για τις δημόσιες συμβάσεις (CPV)39100000 Έπιπλα, 39110000 Καθίσματα, καρέκλες και συναφή μέρη και εξαρτήματα, 39130000 Έπιπλα γραφείων, 39150000 Διάφορα έπιπλα και εξοπλισμός, 50850000 Υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης επίπλων
II.2)Ποσότητα ή έκταση της σύμβασης
II.2.1)Συνολική ποσότητα ή έκταση:
Στόχος είναι ο εξοπλισμός περίπου 2 100 γραφείων των βουλευτών και των βοηθών τους. Αυτό θα συμπληρωθεί σε μεταγενέστερο στάδιο με μικρότερες παρτίδες επίπλων για την ικανοποίηση μεμονωμένων αναγκών.
Η σύμβαση θα περιλαμβάνει επίσης εκτεταμένες υπηρεσίες υλικοτεχνικής υποστήριξης, διαχείρισης και συντήρησης επίπλων κατά τη διάρκεια της σύμβασης.
Το ακριβές αντικείμενο θα οριστεί στον ανταγωνιστικό διάλογο με τους επιλεγέντες υποψηφίους.
II.2.2)Πληροφορίες σχετικά με δικαιώματα προαίρεσηςΔικαιώματα προαίρεσης: ναι
Περιγραφή αυτών των δικαιωμάτων προαίρεσης: Σε περίπτωση λειτουργικής μίσθωσης, η διάρκεια της σύμβασης μπορεί να ευθυγραμμιστεί με τον κύκλο ζωής του συνόλου των επίπλων, που υπόκεινται σε μελέτη συγκριτικής αξιολόγησης λαμβάνοντας υπόψη την πολιτική περί επίπλων του Κοινοβουλίου (λαμβάνοντας υπόψη τόσο τον μέσο όρο ηλικίας του συνόλου των επίπλων το 2024 όσο και την ανάγκη για την ανανέωσή του) και την κατάσταση της αγοράς επίπλων την εν λόγω χρονική περίοδο.
Προσωρινό χρονοδιάγραμμα άσκησης αυτών των δικαιωμάτων προαίρεσης:
σε μήνες: 84 (από την ανάθεση της σύμβασης)
Supplies - 390574-2015
Display compact view
Luxembourg-Luxembourg: Refurnishing of the offices of Members of the European Parliament in Brussels
2015/S 214-390574
Contract notice
Supplies
Directive 2004/18/EC
II.1)Description
II.1.1)Title attributed to the contract by the contracting authority:
Refurnishing of the offices of Members of the European Parliament in Brussels.
II.1.2)Type of contract and location of works, place of delivery or of performance
A combination of these
Main site or location of works, place of delivery or of performance: Brussels.
II.1.4)Information on framework agreement
II.1.5)Short description of the contract or purchase(s)
The European Parliament intends to conclude a public contract with the aim to refurnish the offices of its 750 Members and their assistants in Brussels, the place where they spend most of their time when carrying out their regular work duties in the premises of the European Parliament.
The objective is to create a welcoming and representative workplace that will carry the image of the European Parliament. The fact that Parliament has grown gradually over the last decades from a small consultative parliamentary assembly to a European institution with extended full legislative and budgetary power should be visible through its corporate visual image.
II.1.6)Common procurement vocabulary (CPV)
39100000 Furniture, 39110000 Seats, chairs and related products, and associated parts, 39130000 Office furniture, 39150000 Miscellaneous furniture and equipment, 50850000 Repair and maintenance services of furniture
II.2)Quantity or scope of the contract
II.2.1)Total quantity or scope:
The goal is to equip around 2 100 offices for both Members and their assistants. This will be later completed by smaller furniture batches so as to accommodate individual needs.
The contract will also encompass extensive furniture logistics, management and maintenance services over the duration of the contract.
The exact scope will be defined in the competitive dialogue with the selected candidates.
II.2.2)Information about options
Options: yes
Description of these options: In case of operating lease, the contract duration may be aligned with the furniture park life cycle, subject to a benchmarking study taking into account Parliament's furniture policy (taking into account both the average age of the furniture park in 2024 and the need for its renewal) and the state of the furniture market at that time.
Provisional timetable for recourse to these options:
in months: 84 (from the award of the contract)
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania
Smernica 2004/18/ES
II.1)Opis
II.1.1)Názov pridelený zákazke verejným obstarávateľom:
Modernizácia kancelárií poslancov Európskeho parlamentu v Bruseli.
II.1.2)Druh zákazky a miesto uskutočňovania prác, dodania tovarov alebo poskytovania služiebTovary
Ich kombinácia
Hlavné miesto alebo lokalita uskutočňovania prác, dodania tovarov alebo poskytovania služieb: Brusel.
II.1.4)Informácie o rámcovej dohode
II.1.5)Stručný opis zákazky alebo nákupu (nákupov)
Európsky parlament plánuje uzavrieť zmluvu o verejnom obstarávaní s cieľom modernizovať kancelárie 750 poslancov a ich asistentov v Bruseli, teda miesta, kde trávia väčšinu svojho času pri vykonávaní svojich pravidelných pracovných povinností v priestoroch Európskeho parlamentu.
Cieľom je vytvoriť prívetivé a reprezentatívne pracovné prostredie, ktoré má reprezentovať Európsky parlament. Spoločný vzhľad by mal odzrkadľovať skutočnosť, že sa parlament za posledné desaťročia postupne rozrástol z malého poradného parlamentného zhromaždenia na európsku inštitúciu s pomerne rozsiahlou legislatívnou a rozpočtovou právomocou.
II.1.6)Spoločný slovník obstarávania (CPV)39100000 Nábytok, 39110000 Sedadlá, stoličky a podobné výrobky a súvisiace časti, 39130000 Kancelársky nábytok, 39150000 Rôzny nábytok a vybavenie, 50850000 Opravy a údržba nábytku
II.2)Množstvo alebo rozsah zmluvy
II.2.1)Celkové množstvo alebo rozsah:
Cieľom je zariadiť približne 2 100 kancelárií pre poslancov a ich asistentov. Neskôr bude toto vybavenie doplnené menšími skupinami nábytku, aby vyhovovalo individuálnym potrebám.
Zákazka bude tiež zahŕňať rozsiahle služby v oblasti presunov (logistiky) nábytku, jeho správy a údržby počas trvania zmluvy.
Presný rozsah bude stanovený v rámci súťažného dialógu s vybranými uchádzačmi.
II.2.2)Informácie o opciáchOpcie: áno
Opis týchto opcií: V prípade operatívneho lízingu sa môže trvanie zmluvy zosúladiť so životným cyklom nábytkového vybavenia, na základe porovnávacej štúdie pri zohľadnení politiky parlamentu v oblasti nábytku (s ohľadom na priemerný vek nábytkového vybavenia v roku 2024 a potrebu jeho obnovy) a stavu trhu s nábytkom v danom čase.
Predbežný harmonogram uplatňovania týchto opcií:
v mesiacoch: 84 (od zadania zákazky)