Dienstleistungen - 405214-2021
Finnland-Järvenpää: IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
2021/S 152-405214
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Järvenpää - IT-konsultointi 2021-2025 (DPS) - Perustietotekniikan palveluiden käyttöönoton hankepäällikkö ja projektitiimi
Referenznummer der Bekanntmachung: JARDno-2021-797
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Järvenpään kaupunki kilpailutti perustietotekniikan ja tietoliikenteen palvelut keväällä 2021. Kilpailutuksen voitti Telia Finland Oyj ja palvelut uuden kumppanin kanssa on tarkoitus ottaa käyttöön 2022 loppuun mennessä vaiheistetusti. Palvelut siirtyvät Telialle KUUMA ICT:ltä, joka on kuntien (Keusote, Mäntsälä, Hyvinkää, Järvenpää, Kerava) omistama yhtiö. Lisää taustatietoja oli tarjouspyynnön liitteessä 10.
Järvenpään kaupungilla (Asiakas) oli tarve hankkia käyttöönotto- ja kehitystyöryhmä, joka sisältää hankepäällikön sekä projektiasiantuntijaryhmän perustietotekniikan ja tietoliikenteen palveluiden käyttöönottamiseksi ja siirtämiseksi in-house yhtiöltä ulkoiselle kumppanille Telialle.
Ryhmän tuli omata projekti-, konsultointi-, ja palveluosaamista koskien perustietotekniikka- ja tietoliikennepalveluiden uudelleen järjestämiseen ja käyttöönottamiseen. Tiimin asiantuntijoiden tarve riippuu hankepäällikön teknisestä osaamisesta. Ryhmän kokoa ei ollut rajoitettu.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
72600000 Computerunterstützung und -beratung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Käyttöönotot koostuvat yhteensä neljästä (4) osa-alueesta:
1) SPOC ja asiantuntijapalvelut,
2) perustietotekniikkapalvelut,
3) tietoliikenne- ja tietoturvapalvelut, ja
4) AD-tenant eriyttäminen.
Jokaiseen osa-alueeseen muodostetaan oma osaprojekti ja näihin nimetään vastuullinen/-set projektiasiantuntija/-t. Osaprojektien vastuulla on pääsääntöisesti osallistua toimittajan kanssa yhteistyössä palveluiden käyttöönottamiseen.
Työmääräarviot hankepäällikölle ja muille asiantuntijoille sekä asiantuntijapalvelun tarkempi sisältö on kuvattu liitteessä 1 Hankepäällikkö ja asiantuntijat hankinnan kohteen kuvaus.
Sopimuskausi alkaa sopimuksen allekirjoitushetkestä ja sopimus jatkuu arviolta 31.12.2022 saakka kuitenkin projektin päättymiseen asti. Sopimusta on mahdollista jatkaa tarpeen mukaan Asiakkaan ilmoittaessa asiasta yhtä kuukautta aiemmin kuin sovittu päättymisajankohta on. Sopimuskausi päättyy palveluiden käyttöönottojen hyväksyntään yhden kuukauden irtisanomisajalla.
Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Services - 405214-2021
Finland-Järvenpää: IT services: consulting, software development, Internet and support
Contract award notice
Results of the procurement procedure
Services
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Reference number: JARDno-2021-797
II.1.2)Main CPV code
72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
II.1.4)Short description:
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
72600000 Computer support and consultancy services
II.2.4)Description of the procurement: