Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Resurskonsulter inom Trafikprognoser, samhällsekonomiska analyser och modeller för dessa.
Referensnummer: KOM-412306
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Trafikverket innehar flera olika verktyg och modeller som används för trafikanalyser i form av trafikprognoser, samhällsekonomiska kalkyler, effektberäkningar och liknande.
Uppdraget består av stöd till Trafikverket i arbetet med tillämpning och utveckling av dessa verktyg och modeller, samt framtagande av omvärldsförutsättningar.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 30 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: