Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Étude indépendante sur l'utilisation de l'hydrogène et des piles à combustible pour la propulsion des aéronefs
Numéro de référence: CSJU.2019.OP.01
II.1.2)Code CPV principal73210000 Services de conseil en recherche
II.1.4)Description succincte:
Étude indépendante sur l'utilisation de l'hydrogène et des piles à combustible pour la propulsion des aéronefs.
II.1.5)Valeur totale estiméeValeur hors TVA: 600 000.00 EUR
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)79310000 Services d'études de marchés
31122100 Piles à combustible
34700000 Aéronefs et spationefs
II.2.4)Description des prestations:
L'objectif de l'étude indépendante est d'étudier le potentiel des technologies des piles à combustible et de l'hydrogène dans le domaine de la propulsion aéronautique. En plus de relever les défis techniques, une étude initiale est nécessaire pour :
- comprendre si et comment les architectures de propulsion à base de piles à combustible et/ou d'hydrogène conviennent à la propulsion des aéronefs et dans quelle catégorie d'aéronefs (charge utile/distance/dimensions) et avec quels avantages potentiels en termes de performances et de rejets des aéronefs,
- identifier les obstacles techniques et non techniques à la mise en œuvre des technologies des piles à combustible et de l'hydrogène dans le secteur de l'aviation et mettre en évidence les besoins en termes de recherche et d'innovation (R&I), de réglementation et de normes, ainsi que les conditions (commerciales et économiques),
- identifier et comprendre les défis de déploiement liés à la production, à la logistique et aux infrastructures qui sont compatibles avec les opérations aéroportuaires et les réseaux de transport aérien.
L'étude réalisée dans le cadre de ce marché devrait identifier le potentiel de propulsion des avions à pile à combustible et/ou à hydrogène et produire des recommandations sur les activités futures, en mettant l'accent sur les efforts de R&I dans ce domaine au cours de la prochaine décennie et sur la politique visant à soutenir l'adoption potentielle du marché par la suite.
Il-bażi ġuridika:
Direttiva 2014/24/UE
II.1)L-għan tal-ksib
II.1.1)Titlu:
Studju Indipendenti dwar l-Użu tal-Idroġenu u taċ-Ċelloli tal-Fjuwil għall-Propulsjoni tal-Inġenji tal-Ajru
Numru ta' referenza: CSJU.2019.OP.01
II.1.2)Kodiċi ewlieni CPV73210000 Servizzi ta' konsulenza dwar ir-riċerka
II.1.4)Deskrizzjoni qasira:
Studju indipendenti dwar l-użu tal-idroġenu u taċ-ċelloli tal-fjuwil għall-propulsjoni tal-inġenji tal-ajru.
II.1.5)Stima tal-valur totaliValur mingħajr VAT: 600 000.00 EUR
II.1.6)Informazzjoni dwar il-lottijietDan il-kuntratt huwa maqsum f’lottijiet: le
II.2)Deskrizzjoni
II.2.2)Kodiċi(jiet) addizzjonali tal-VKK79310000 Servizzi ta' riċerka tas-suq
31122100 Ċelloli tal-karburanti
34700000 Arjuplani u vapuri ta' l-ispazju
II.2.4)Deskrizzjoni tal-akkwist:
L-għan tal-istudju indipendenti hu li jiġi investigat il-potenzjal tat-teknoloġiji taċ-ċelloli tal-fjuwil u tal-idroġenu fil-qasam tal-propulsjoni tal-inġenji tal-ajru. Minbarra li jindirizza l-isfidi tekniċi, studju inizjali huwa meħtieġ biex:
— jinftiehem jekk u kif l-arkitetturi ta' propulsjoni bbażati fuq iċ-ċelloli tal-fjuwil u/jew l-idroġenu huma adegwati għall-propulsjoni tal-inġenji tal-ajru u f'liema kategorija ta' inġenji tal-ajru (tagħbija utli/firxa/missjoni) u b'liema benefiċċji potenzjali f'termini ta' prestazzjoni u emissjonijiet tal-inġenji tal-ajru,
— jiġu identifikati ostakli tekniċi u mhux tekniċi għall-implimentazzjoni ta' teknoloġiji taċ-ċelloli tal-fjuwil u l-idroġenu fis-settur tal-avjazzjoni u jiġu enfasizzati l-ħtiġijiet f'termini tar-riċerka u l-innovazzjoni (R&I), ir-regolamentazzjoni u l-istandards, kif ukoll il-kundizzjonijiet (tas-suq u ekonomiċi),
— jiġu identifikati u jinftiehmu l-isfidi għall-iskjerar marbuta mal-produzzjoni, il-loġistika u l-infrastruttura li huma kompatibbli mal-operazzjonijiet tal-ajruport u n-netwerks tat-trasport bl-ajru.
L-istudju taħt dan il-ksib għandu jidentifika l-potenzjal għall-propulsjoni tal-inġenji tal-ajru bbażati fuq iċ-ċelloli tal-fjuwil u/jew l-idroġenu u jipproduċi rakkomandazzjonijiet dwar attivitajiet futuri b'fokus partikolari fuq l-isforzi tal-R&I f'dan il-qasam fl-għaxar snin li ġejjin u l-politika biex tiġi appoġġjata l-adozzjoni tas-suq potenzjali minn hemm 'il quddiem.