Results of the procurement procedure
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΩΝ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ, ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ Α) ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΟΠΣ 5029653 ΚΑΙ Β) ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΟΠΣ 5000219
II.1.2)Main CPV code15000000 Food, beverages, tobacco and related products
II.1.4)Short description:
«ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΩΝ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ, ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ Α) ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ & Β.Υ.Σ., ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ & ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ 2018-2019, ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΟΠΣ 5029653, ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΡΟΥΣ (Τ.Ε.Β.Α.) και Β) ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ & Β.Υ.Σ., ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ & ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ 2015-2016, ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΟΠΣ 5000219» για τις ανάγκες της Δ/νσης Κοινωνικής Αλληλεγγύης & Υγείας του Δήμου Αθηναίων.
Αντικείμενο της Σύμβασης είναι η προμήθεια τροφίμων και ειδών βασικής υλικής συνδρομής στον Κεντρικό Τομέα Αθηνών. H εκτέλεση της προμήθειας θα λάβει χώρα εντός των γεωγραφικών ορίων της Αναθέτουσας Αρχής, με σκοπό την επιτόπου και απευθείας διανομή στους αδύναμους οικονομικά δημότες, που διαβιούν σε συνθήκες υλικής στέρησης και εντάσσονται στους ωφελούμενους του ΕΠ ΕΒΥΣ/ΤΕΒΑ, ειδών και αγαθών ανάλογων με τις ανάγκες τους.
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)03211300 Rice
03222320 Apples, pears and quinces
03222321 Apples
15111000 Bovine meat
15113000 Pork
15241400 Canned tuna
15310000 Potatoes and potato products
15331150 Processed pulses
15331425 Tomato purée
15411110 Olive oil
15542300 Feta cheese
15544000 Hard cheese
15612120 Breadmaking flour
15850000 Pasta products
15851100 Uncooked pasta
15884000 Baby food
24311900 Chlorine
33157100 Medical gas masks
33711430 Disposable personal wipes
33711520 Bath gels
33711610 Shampoos
33711710 Toothbrushes
33711720 Toothpaste
33711900 Soap
39830000 Cleaning products
39831200 Detergents
39832100 Dishwashing powder
15511700 Milk powder
II.2.4)Description of the procurement:
Αναλυτικά, το αντικείμενο της υπό ανάθεση σύμβασης αφορά:
• στην ενιαία προμήθεια των ειδών των κατωτέρω παραγράφων Γ.1 και Γ.2, σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές της παρούσης
• την αποθήκευση των ειδών σε χώρο εντός των γεωγραφικών ορίων της Περιφέρειας Αττικής,
• τη συσκευασία των τυποποιημένων προϊόντων σε δεύτερες συσκευασίες (πακέτα ή τελάρα), στις οποίες θα συμπεριλαμβάνονται τα προϊόντα ανά κατηγορία ή ανά θερμοκρασία διατήρησης, σύμφωνα με τις προδιαγραφές των παραγράφων Β.4, Β.5, Β.6 και Β.7 του Κεφαλαίου Β της παρούσης
• τη μεταφορά των ‘’πακέτων’’ στα σημεία διανομής που θα υποδείξει η Αναθέτουσα Αρχή
• την υποβοήθηση της διανομής των προϊόντων προς τους ωφελούμενους του προγράμματος
• την επιστροφή, αποθήκευση και αναδιανομή των τυχόν αδιάθετων προϊόντων (πλην των ευπαθών νωπών, τα οποία θα προωθούνται αυθημερόν σε δομές που θα υποδείξει η Αναθέτουσα Αρχή)
• τη διανομή κατ’ οίκον σε ωφελούμενους που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες. Με τη συγκεκριμένη παροχή υπηρεσίας του όλου έργου, αντιμετωπίζονται τα ζητήματα προσβασιμότητας των μελών των νοικοκυριών που είτε χαρακτηρίζονται ως εμποδιζόμενα άτομα είτε ενσωματώνουν ιδιαίτερα κοινωνιολογικά χαρακτηριστικά.