II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Indkøb af forsikringer, Billund Lufthavn
II.1.2)Main CPV code66510000 Insurance services
II.1.4)Short description:
Indkøb af forsikringer til Billund Lufthavn.
Billund Lufthavn ønsker tilbud på en eller flere af nedenstående delaftaler efter kriteriet om det økonomisk mest fordelagtige bud ud fra bedste forhold i mellem pris og kvalitet.
1. All-Risks forsikring på bygning- og løsøreforsikring samt EDB- og maskinkasko, tekniske instrumenter, og driftstab
2. Arbejdsskadeforsikring
3. Erhvervs- og produktansvarsforsikring
4. Lufthavnsansvar
5. Miljøansvar
6. Direktions- og bestyrelsesansvarsforsikring
7. Speditøransvar
8. Rejseforsikringer
9. Motorkøretøjsforsikring
10. Forhandler-/værkstedsforsikring
11. Kriminalitetsforsikring
12. Cyberforsikring
Tryk her https://permalink.mercell.com/183678584.aspx
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 31 700 000.00 DKK
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for all lots
II.2)Description
II.2.1)Title:
Bygning-, løsøre og driftstabsforsikring
Lot No: 1
II.2.2)Additional CPV code(s)66000000 Financial and insurance services
66500000 Insurance and pension services
66510000 Insurance services
66514100 Insurance related to Transport
66515000 Damage or loss insurance services
66515100 Fire insurance services
66515200 Property insurance services
66515300 Weather and financial loss insurance services
66515400 Weather-related insurance services
66519000 Engineering, auxiliary, average, loss, actuarial and salvage insurance services
66519200 Engineering insurance services
II.2.4)Description of the procurement:
Billund lufthavn ønsker at indgå aftale om bygning-, løsøre og driftstabsforsikring.
66512000 Accident and health insurance services
66512100 Accident insurance services
Billund lufthavn ønsker at indgå aftale om arbejdsskadeforsikring.
Erhvervs- og produktansvarsforsikring
Lot No: 3
66516000 Liability insurance services
66516400 General liability insurance services
66516500 Professional liability insurance services
Billund lufthavn ønsker at indgå aftale om erhvervs- og produktansvarsforsikring.
Lufthavnsansvarsforsikring
Lot No: 4
Billund Lufthavn ønsker at indgå aftale om Lufthavnsansvarsforsikring.
Billund Lufthavn ønsker at indgå aftale om miljøansvarsforsikring.
Direktions- og bestyrelsesansvarsforsikring
Lot No: 6
Billund lufthavn ønsker at indgå aftale om direktions- og bestyrelsesansvarsforsikring.
Speditøransvarsforsikring
Lot No: 7
Billund lufthavn ønsker at indgå aftale om speditøransvarsforsikring.
Billund lufthavn ønsker at indgå aftale om rejseforsikring.
66514000 Freight insurance and Insurance services relating to transport
66514110 Motor vehicle insurance services
66516100 Motor vehicle liability insurance services
Billund lufthavn ønsker at indgå aftale om motorkøretøjsforsikring.
Forhandler- og værkstedsforsikring
Lot No: 10
Billund lufthavn ønsker at indgå aftale om forhandler- og værkstedsforsikring.
66515410 Financial loss insurance services
Billund lufthavn ønsker at indgå aftale om kriminalitetsforsikring.
Billund lufthavn ønsker at indgå aftale om cyberforsikring.