Lieferungen - 428155-2022
Rumänien-Călărași: Fahrräder
2022/S 150-428155
Bekanntmachung einer Änderung
Änderung eines Vertrags/einer Konzession während der Laufzeit
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Achiziție de echipamente si sistem bike-sharing pentru proiectul cu titlul „ SPORIREA GRADULUI DE MOBILITATE AL POPULAȚIEI PRIN INTRODUCEREA UNUI SISTEM INTEGRAT DE MOBILITATE URBANĂ ALTERNATIVĂ, CU STAȚII INTELIGENTE AUTOMATIZATE DE BICICLETE”, COD SMIS 129358
Referenznummer der Bekanntmachung: 445370_2020_PAAPD1306349
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
34430000 Fahrräder
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
30210000 Datenverarbeitungsgeräte (Hardware)
72212781 Entwicklung von Systemverwaltungssoftware
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung zum Zeitpunkt des Abschlusses des Vertrags:
În prezent, Municipiul Călărași nu dispune de un sistem integrat de închiriat biciclete care să se prezinte ca o alternativă la transportul cu autoturismul propriu și să asigure intermodalitatea cu transportul în comun.
Necesitatea și oportunitatea investiției rezultă din datele prezentate în capitolul anterior, respectiv cota modală de numai 1% a deplasărilor cu bicicleta, contrastând cu disponibilitatea cetățenilor de a comuta spre deplasările cu bicicleta, în condițiile în care ar fi implementate măsuri care să conducă la creșterea atractivității, accesibilității, confortului și siguranței acestor deplasări. Punerea la dispoziție a unor biciclete performante, precum și implementarea unor măsuri care vor conduce la promovarea intermodalității în special între deplasările cu bicicleta și transportul public sunt atât necesare, cât și oportune, în vederea atingerii obiectivelor specificate.
Astfel, înscriindu-se în trendul european privind dezvoltarea mobilității urbane, Municipiul Călărași isi doreste să implementeze un sistem inteligent de transport cu bicicleta care să se înscrie în conceptul Smart City/Smart Mobility și care poate facilita dezvoltarea durabilă a comunității.
Temele principale ale Uniunii Europene pentru perioada urmatoare, sunt reprezentate de realizarea sistemelor durabile de transport, inclusiv soluții alternative de mobilitate utilizând bicicleta, dezvoltarea infrastructurii de piste de biciclete pentru fluidizarea traficului din zonele urbane, dar și pentru reducerea factorului de poluare. Proiectele care se încadreaza în viziunea Uniunii Europene pot fi finanțate din fonduri europene nerambursabile conform Programului Operațional Regional 2014-2020 așa cum este și exemplul de față.
În cadrul POR, Axa prioritară 4 - Sprijinirea dezvoltării urbane durabile este dedicată municipiilor reședință de județ, asa cum este și Municipiul Călărași. În cadrul acestei axe Prioritatea 4e - Promovarea unor strategii cu emisii scăzute de dioxid de carbon pentru toate tipurile de teritorii, în special pentru zonele urbane, inclusiv promovarea mobilității urbane multimodale durabile și a măsurilor de adaptare relevante pentru atenuare are ca obiectiv specific : Reducerea emisiilor de carbon în municipiile reședință de județ prin investiții bazate pe planurile de mobilitate urbană durabilă prin care se urmărește realizarea obiectivului tematic OT 4 - sprijinirea tranziţiei către o economie cu emisii scăzute de dioxid de carbon în toate sectoarele.
Conform ghidului specific Axei 4, prioritatea de investiții 4.e Categoria de investiții, B. Investiții destinate transportului electric și nemotorizat: Crearea / modernizarea / extinderea sistemelor de închiriere de biciclete („bike-sharing”) - Codul 043 (pentru echipamente și mijloace de transport - biciclete); se finanțează astfel de investiții cu fonduri europene nerambursabile.
Proiectul are în vedere dezvoltarea unui sistem alternativ de transport public, în scopul descongestionării traficului, al reducerii nivelului de poluare în zonele centrale, urmărind totodată creșterea calității vieții per ansamblu.
Sistemul de închiriere a bicicletelor nu vine pentru a înlocui mijloacele de transport în comun, dar se pliază perfect pentru acoperirea spațiilor dintre mersul pe jos și transportul în comun, se prezintă ca o VARIANTĂ viabilă de înlocuire a autoturismului propriu pentru deplasarea pe distante mici și medii.
SOLUȚIA DENUMITĂ GENERIC “BIKE SHARING” ESTE MAI RAPIDĂ DECÂT MERSUL PE JOS, MAI IEFTINĂ DECÂT UN TAXI, MAI UȘOR DE ACCESAT DECÂT AUTOBUZELE ȘI TRAMVAIELE, MULT MAI IEFTINĂ DECÂT O MAȘINĂ, DAR POATE FI ȘI COMBINATĂ CU TOATE ACESTE MODURI DE TRANSPORT.
Proiectul urmărește obținerea urmatoarelor beneficii pentru comunitate:
- Realizarea unui sistem alternativ de transport individual, orientat către călător și către nevoia acestuia de mobilitate, care contribuie astfel la eficiența deplasării în zonele congestionate și la reducerea emisiilor poluante.
- Dezvoltarea intermodalității prin amplasarea stațiilor de biciclete în proximitatea stațiilor de transport în comun, în parcările park&ride și terminale intermodale de transport, într-o abordare mai aproape de cererea de servicii de mobilitate a populației.
- Implementarea unui portal de acces la informații și la sistemul de închiriere a bicicletelor. (elemente integratoare cu transportul public)
- Integrarea sistemului de ticketing cu cel al transportului public.
- Conform art.160 alin.(2) din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice (asa cum a fost modificata prin Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr.107/2017), coroborat cu prevederile art. 27 din Hotararea Guvernului nr. 395/2016, autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari (daca acestea au fost primite in termen), cu 11 zile inainte de data stabilita pentru depunerea ofertelor in Anuntul de participare. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile.