II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Greve Kommune - indkøb af forsikringer
II.1.2)Hoved-CPV-kode66510000 Forsikringstjenester
II.1.4)Kort beskrivelse:
Greve Kommune ønsker tilbud på én eller flere af nedenstående delaftaler efter kriteriet om det økonomisk mest fordelagtige bud ud fra bedste forhold mellem pris og kvalitet:
- Bygnings-, løsøre- og entrepriseforsikring
- Motorkøretøjsforsikring
- Arbejdsulykkesforsikring, katastrofedækning
- Kollektiv ulykkesforsikring
- Rejseforsikring
- Lystfartøjsforsikring
- All-risk forsikring
- Kommunal ledelsesansvarsforsikring
- Kriminalitetsforsikring inkl. netbanksindbrud
Der henvises nærmere til de respektive kravspecifikationer i udbudsmaterialet.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 10 390 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Bygnings- entreprise- og løsøreforsikring
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)66515000 Skades- eller tabsforsikring
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Greve Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Bygnings- entreprise- og løsøreforsikring.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 2
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)66514110 Motorkøretøjsforsikring
Greve Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Motorkøretøjsforsikring.
Arbejdsskadeforsikring, katastrofedækning
Delkontraktnr.: 3
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)66512100 Ulykkesforsikring
Greve Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Arbejdsskadeforsikring, katastrofedækning
Kollektiv ulykkesforsikring
Delkontraktnr.: 4
Greve Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Kollektiv ulykkesforsikring
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 5
66515200 Tingskadeforsikring
Greve Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Rejseforsikring.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 6
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)66515200 Tingskadeforsikring
Greve Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Lystfartøjsforsikring.
All risks, kunstforsikring
Delkontraktnr.: 7
Greve Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor All risks, kunstforsikring.
Kommunal ledelsesansvarsforsikring
Delkontraktnr.: 8
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)66516500 Forsikringstjenester mod erhvervsansvar
Greve Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Kommunal ledelsesansvarsforsikring.
Kriminalitetsforsikring inkl. netbankindbrudsforsikring
Delkontraktnr.: 9
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)66515410 Forsikring mod økonomisk tab
Greve Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Kriminalitetsforsikring inkl. netbankindbrudsforsikring.