II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: 10539
II.1.2)CPV-Code Hauptteil72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlingen omfattar IT-konsulttjänster inom kompetensområdena Verksamhetsutveckling och strategi, Ledning och styrning, Systemutveckling/-förvaltning och infrastruktur, Arkitektur, IT-, informations- och cybersäkerhet, Tillgänglighet och webb samt Användarsupport/teknikstöd.
Upphandlingen är indelad i sju geografiska anbudsområden som tillsammans omfattar samtliga 21 län i Sverige.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
IT-konsulttjänster - A: Norrbottens län och Västerbottens län
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)72200000 Softwareprogrammierung und -beratung
72222300 Informationstechnologiedienste
72266000 Software-Beratung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
IT-konsulttjänster - B: Jämtlands län och Västernorrlands län
Los-Nr.: 2
IT-konsulttjänster - C: Gävleborgs län, Dalarnas län, Värmlands län, Örebro län, Västmanlands län och Södermanlands län
Los-Nr.: 3
IT-konsulttjänster - D: Stockholms län, Uppsala län och Gotlands län
Los-Nr.: 4
IT-konsulttjänster - E: Västra Götalands län och Hallands län
Los-Nr.: 5
IT-konsulttjänster - F: Östergötlands län, Jönköpings län och Kalmar län
Los-Nr.: 6
IT-konsulttjänster - G: Skåne län, Blekinge län och Kronobergs län
Los-Nr.: 7