Det glæder os at kunne fortælle, at den nye version af TED-portalen bliver lanceret den 29. januar 2024 (skal bekræftes!) Er du interesseret i at få information om de nye funktioner og forbedringer og fordelene for brugerne? Gå ind og læs vores artikel – så bliver du klogere på det hele.
Der er i øjeblikket nogle fejl, der påvirker den måde, bekendtgørelser om e-formularer vises på. Vi arbejder på at løse problemet. Indtil det er løst, kan du finde mere information og vejledning på vores særlige side om problemet.
Tilmelding er åben til vores 4. workshop med TED-genbrugere, den 14. december 2023
Varer - 429807-2023
Submission deadline has been amended by:  509835-2023
Danmark-Randbøl: Erhvervsbeklædning, særlig arbejdsbeklædning og tilbehør
2023/S 135-429807
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af rammeaftale vedr. levering af arbejdsbeklædning og fodtøj
II.1.2)Hoved-CPV-kode
18100000 Erhvervsbeklædning, særlig arbejdsbeklædning og tilbehør
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet vedrører levering af arbejdsbeklædning og fodtøj til Miljøministeriet, herunder Departementet, Miljøstyrelsen og Naturstyrelsen.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 10 800 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
18200000 Ydertøj
18220000 Vejrfast beklædning
18230000 Diverse ydertøj
18310000 Underbeklædning
18330000 T-shirts og skjorter
18800000 Fodtøj
18811000 Vandtæt fodtøj
18830000 Beskyttelsesfodtøj
18440000 Hætter, kasketter m.v.
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet omhandler forskellige typer af arbejdsbeklædning og fodtøj til relevante personalegrupper. Arbejdsbeklædning og fodtøj skal være velegnet til og understøtte, brugernes professionelle funktioner gennem hele arbejdstiden, såvel inden- som udendørs hele året rundt. Arbejdsopgaverne kan variere i forhold til ansættelsessted hos de enkelte styrelser.
Af personalegrupper kan bl.a. nævnes følgende: Biologer, ingeniører, opmålere, prøvetagere/teknikere, skovarbejdere og skovfogeder, håndværkere og kontorbetjente.
Beklædning og fodtøj består bl.a. af: Outdoortøj, arbejdstøj, sikkerhedsbeklædning og sikkerhedssko, profilbeklædning, hovedbeklædning, regntøj, waders, gummistøvler og arbejdssko mv.