Bekendtgørelse om ændringer eller supplerende oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af vintertjeneste på statsvejnettet
II.1.2)Hoved-CPV-kode90600000 Virksomhed i forbindelse med rydning og hygiejne i by- og landområder og lignende tjenester
II.1.4)Kort beskrivelse:
Vejdirektoratet udbyder vintertjeneste på statsvejnettet i form af glatførebekæmpelse og snerydning med lastbil type I, II og III. Udbuddet omfatter 81 delaftaler, der hver især består af en rute.
Udbuddet er et genudbud. Den 3. marts 2022 annullerede Vejdirektoratet udbud af vintertjeneste, der var offentliggjort ved udbudsbekendtgørelse af 2022/S 028-071768. Den 29. juni 2022 annullerede Vejdirektoratet udbud af vintertjeneste, der var offentliggjort ved udbudsbekendtgørelse 2022/S 073-195826.
Nærværende udbudsmateriale indeholder væsentlige ændringer af udbudsmaterialet, der blev offentliggjort 8. april 2022. Af udbudsbilag A fremgår en oplistning af de materielle ændringer. Udbudsbilag A er alene en hjælp til tilbudsgiver, der opfordres til at læse det samlede materiale nøje. Ved uoverensstemmelse mellem udbudsbilag A og det øvrige udbudsmateriale, har angivelserne i de relevante afsnit i det øvrige udbudsmateriale forrang.