Dienstleistungen - 430678-2022
Rumänien-București: Reparatur und Wartung von Messgeräten
2022/S 150-430678
Auftragsbekanntmachung – Sektoren
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/25/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Servicii de mentenanta preventiva si corectiva pentru sistemul de dozimetrie personala PAD din cadrul CNE Cernavoda
Referenznummer der Bekanntmachung: 10874881/2022/433.03
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
50411000 Reparatur und Wartung von Messgeräten
II.1.4)Kurze Beschreibung:
II.1.4) Descrierea succinta a contractului sau a achizitiei/achizitiilor
Achiziția are ca obiect servicii de mentenanta preventiva si corectiva, inclusiv asigurare piese de schimb si consumabile pentru sistemul de dozimetrie personala PAD (Unitatea 1 si Unitatea 2), in cadrul unei perioade contractuale de 48 de luni (prestare efectiva).
Vor putea face obiectul negocierilor următoarele elemente: Cerințe ale Documentației Descriptive prevazute la:
1. Cap. 3 Cantități: Numărul de ore estimat pentru activitatile de mentenanta corectiva, inclusiv orele de asistenta tehnica din partea producatorului echipamentelor; Lista pieselor de schimb necesare pentru mentenanta corectiva si valoarea maxima alocata pentru pieselor de schimb;
2. Cap. 18 Cerințe specifice (Modalitatea de rezolvare a obsolentei sistemului PAD / prezentarea ofertei financiare. astfel incat sa includa / detalieze implementarea RIAF#EC2912; Componenta stocului de piese de schimb critice/pentru interventie rapida constituit de Prestator la sediul sau (modificare/ adaugare/ anulare repere); Termenul stabilit pentru reintregire a stocului de piese de schimb in corelare cu evaluarea și negocierea propunerii tehnice preliminare; clauzele contractuale asociate elementelor anterior menționate; propunerea financiară preliminară, inclusiv tarifele utilizate.
Negocierile se vor derula cu respectarea prevederilor art. 81 alin. (3) din HG nr. 394/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, potrivit carora „Scopul negocierilor este de a îmbunătăţi ofertele iniţial depuse de participanţii la negocieri şi de adaptare a acestora la condiţiile concrete în care se va derula contractul de achiziţie sectorială/acordul-cadru care urmează a fi atribuit. Negocierile pot viza orice elemente de natură financiară, tehnică sau contractuală, cu condiţia să nu se afecteze prevederile art. 98 alin. (2) din Lege, în sensul reducerii la un nivel inferior a cerinţelor minime stabilite explicit de entitatea contractantă sau schimbării modului în care s-au definit, în cadrul documentaţiei de atribuire, criteriul de atribuire şi/sau factorii de evaluare.”
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 18 zile. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 579 371.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Achizitia are ca obiect asigurarea unui program de mentenanta preventiva si corectiva pentru mentinerea unei fiabilitati adecvate a echipamentelor din cadrul Sistemului de dozimetrie PAD descrise la cap. 3 din Documentația Descriptivă, in conditii de functionare in regim continuu si in conformitate cu recomandarile producatorilor si fara a afecta performantele specificate in manualele tehnice.
Prestatorul va executa urmatoarele activitati:
A. Activitati de mentenanta preventiva – se vor efectua 2 sesiuni de mentenanta preventiva pe an (8 sesiuni pe durata contractului) care vor fi planificate de comun acord intre Prestator si Achizitor astfel incat sa nu se suprapuna cu Opririle Planificate a nici uneia dintre unitati. Durata unei sesiuni de mentenanta preventiva este de minim 5 zile - maxim 10 zile, per unitate. In vederea efectuarii mentenantei preventive, Prestatorul va asigura toate materialele si consumabilele necesare pentru efectuarea tuturor operatiilor prevazute in procedurile de mentenanta preventiva. Materialele si consumabilele necesare pentru efectuarea mentenantei preventive nu se vor deconta separat, fiind incluse in costul unei sesiuni de mentenanta preventiva.
B. Activitati de mentenanta corectiva – se vor efectua la solicitarea Achizitorului. Pentru realizarea activitatilor de mentenanta corectiva, Prestatorul va avea obligatia de a asigura personal disponibil, dedicat, astfel incat sa asigure interventia imediata (maxim 2 ore) si finalizarea reparatiei in termen de maxim 12 ore de la momentul primirii unei sesizari scrise, prin e-mail sau fax, de la Sucursala CNE Cernavoda a Achizitorului.
Numarul estimat de ore de mentenanta corectiva este de 1.323 ore (pentru 4 ani). Acest numar include si un numar estimat de 50 de ore de asistenta tehnica din partea producatorului echipamentelor (Mirion Technologies).
C. Asigurarea de piese de schimb pentru mentenanta corectiva – Pentru realizarea activitatilor de mentenanta corectiva, Prestatorul va avea obligatia de a mentine un stoc de piese de schimb. Stocul de piese de schimb se va constitui la sediul Prestatorului in termen de maxim 3 luni de la semnarea contractului. O lista minima, dar nu limitativa, de piese de schimb necesare, este prezentata in Tabelul 1 din Anexa 1 la Documentatia Descriptiva. Suma estimata alocata pentru piesele de schimb este de 132.403 Euro (fara TVA).
In situatia in care materialele / piesele de schimb necesare pentru remedierea unei deficiente nu se regasesc in lista de piese de schimb, acestea se vor asigura de catre Prestator intr-un termen de maxim 15 zile lucratoare de la data primirii unei sesizari scrise de la Achizitor, iar sesiunea de mentenanta corectiva se va incheia cat mai curand posibil, dar nu mai tarziu de inceperea urmatoarei sesiuni de mentenanta preventiva planificata conform sistemului de lucru din CNE Cernavoda.
Detalierea activităților solicitate și caracteristicile tehnice și de performanță se regăsesc în Documentatia descriptiva CR#30609 rev. 1.