Tjenesteydelser - 432056-2017
Belgien-Bruxelles: Forsikringsdækning af ejendom og personer
2017/S 209-432056
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Forsikringsdækning af ejendomme og personer.
Sagsnr.: OIB.02/PO/2017/057/781.
II.1.2)Hoved-CPV-kode
66510000 Forsikringstjenester
II.1.4)Kort beskrivelse:
Parti 1 — objektivt civilretligt ansvar i tilfælde af brand og eksplosion.
Parti 2 — forsikring, der dækker børn, som går i Europa-Kommissionens vuggestuer og børnepasningsfaciliteter i Bruxelles og omegn.
Parti 3 — kasko-, opbevarings- og transportforsikring af kunstværker.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 700 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på maksimalt antal delkontrakter: 3
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Objektivt civilretligt ansvar i tilfælde af brand og eksplosion
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
66516000 Ansvarsforsikringstjenester
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Objektivt civilretligt ansvar i tilfælde af brand og eksplosion.
Forsikring, der dækker børn, som går i Europa-Kommissionens vuggestuer og børnepasningsfaciliteter i Bruxelles og omegn
Delkontraktnr.: 2
66512100 Ulykkesforsikring
Forsikring, der dækker børn, som går i Europa-Kommissionens vuggestuer og børnepasningsfaciliteter i Bruxelles og omegn.
Kasko-, opbevarings- og transportforsikring af kunstværker
Delkontraktnr.: 3
66515200 Tingskadeforsikring
Kasko-, opbevarings- og transportforsikring af kunstværker.
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Personen- und Sachversicherungen.
Referenznummer der Bekanntmachung: OIB.02/PO/2017/057/781.
II.1.2)CPV-Code Hauptteil66510000 Versicherungen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Los 1 — Versicherung der objektiven Haftpflicht bei Feuer und Explosion.
Los 2 — Versicherungen für Kinder, welche die Kinderkrippen und -tagesstätten der Europäischen Kommission in Brüssel und Umgebung besuchen.
Los 3 — Allgefahrenversicherung für Kunstwerke, einschließlich Aufbewahrung und Transport.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 700 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für maximale Anzahl an Losen: 3
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Versicherung der objektiven Haftpflicht bei Feuer und Explosion
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)66510000 Versicherungen
66516000 Haftpflichtversicherungen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Versicherung der objektiven Haftpflicht bei Feuer und Explosion.
Versicherungen für Kinder, welche die Kinderkrippen und -tagesstätten der Europäischen Kommission in Brüssel und Umgebung besuchen
Los-Nr.: 2
66512100 Unfallversicherungen
Versicherungen für Kinder, welche die Kinderkrippen und -tagesstätten der Europäischen Kommission in Brüssel und Umgebung besuchen.
Allgefahrenversicherung für Kunstwerke, einschließlich Aufbewahrung und Transport
Los-Nr.: 3
66515200 Vermögensversicherungen
Allgefahrenversicherung für Kunstwerke, einschließlich Aufbewahrung und Transport.
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Insurance cover for property and persons.
Reference number: OIB.02/PO/2017/057/781.
II.1.2)Main CPV code66510000 Insurance services
II.1.4)Short description:
Lot 1 — strict civil liability in the event of fire and explosion.
Lot 2 — insurance covering children attending the European Commission's crèches and childcare facilities in Brussels and the surrounding area.
Lot 3 — all-risks, safekeeping and transport insurance for works of art.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 700 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for maximum number of lots: 3
II.2)Description
II.2.1)Title:
Strict civil liability in the event of fire and explosion
Lot No: 1
II.2.2)Additional CPV code(s)66510000 Insurance services
66516000 Liability insurance services
II.2.4)Description of the procurement:
Strict civil liability in the event of fire and explosion.
Insurance covering the children attending the European Commission's crèches and childcare facilities in Brussels and the surrounding area
Lot No: 2
66512100 Accident insurance services
Insurance covering the children attending the European Commission's crèches and childcare facilities in Brussels and the surrounding area.
All-risks, safekeeping and transport insurance for works of art
Lot No: 3
66515200 Property insurance services
All-risks, safekeeping and transport insurance for works of art.