Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Συλλογή κυριότερων εθνικών εκτελέσεων αποφάσεων σχετικά με τα ΔΔΙ
Αριθμός αναφοράς: AO/014/20
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV79100000 Νομικές υπηρεσίες
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Αντικείμενο της διαδικασίας είναι η σύναψη απευθείας σύμβασης για τη συλλογή των κυριότερων εθνικών εκτελέσεων αποφάσεων που σχετίζονται με δικαιώματα διανοητικής ιδιοκτησίας.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 357 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Το EUIPO, μέσω του Παρατηρητηρίου, ξεκίνησε μια συλλογή των κυριότερων εθνικών εκτελέσεων αποφάσεων που σχετίζονται με τα ΔΔΙ από τα κράτη μέλη της ΕΕ. Η δραστηριότητα υλοποιείται σε συνεργασία με τα συμμετέχοντα εθνικά γραφεία διανοητικής ιδιοκτησίας στα κράτη μέλη της ΕΕ. Δεν ήταν δυνατή η συμμετοχή όλων των κρατών μελών στη δραστηριότητα και αυτή η κατάσταση αφήνει σημαντικά κενά στο έργο. Ο κύριος στόχος αυτής της δραστηριότητας είναι να ενοποιήσει και να επεκτείνει τη συλλογή των κυριότερων εθνικών εκτελέσεων αποφάσεων για να καλύψει όλα τα κράτη μέλη. Για να επιτευχθεί αυτό, πρέπει να καλυφθούν τα κενά και πρέπει να διασφαλιστεί μια διαδικασία συστηματικών ενημερώσεων για όλα τα κράτη μέλη. Ο πάροχος θα βοηθήσει στη συλλογή βασικών αποφάσεων που σχετίζονται με την επιβολή των ΔΔΙ που εκδίδονται από τα εθνικά δικαστήρια ώστε να συμπεριληφθούν στη βάση δεδομένων του EUIPO για τη νομολογία eSearch. Τα κύρια καθήκοντα αυτής της δραστηριότητας περιλαμβάνουν πρώτον, την παροχή των κυριότερων εφαρμοστέων αποφάσεων από τα κράτη μέλη που δεν συμμετέχουν στο έργο και από τα συμμετέχοντα κράτη μέλη που δεν είναι πλέον σε θέση να τις παράσχουν και δεύτερον, την ενημέρωση των πληροφοριών σχετικά με βασικές αποφάσεις επιβολής από μη συμμετέχοντα κράτη μέλη που συλλέγονται εσωτερικά από το EUIPO.
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Collection of National Key Enforcement Judgments related to IPR
Reference number: AO/014/20
II.1.2)Main CPV code79100000 Legal services
II.1.4)Short description:
The object of the procedure is the conclusion of a direct contract for the collection of national key enforcement judgments that are related to intellectual property rights.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 357 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
The EUIPO, through the Observatory, has started a collection of national key enforcement judgments related to IPRs from the EU Member States. The activity is implemented in cooperation with participating national IP offices (IPOs) in the EU Member States. It has not been possible to involve all the Member States in the activity and this situation leaves important gaps in the project. The main objective of this activity is to consolidate and expand the collection of national key enforcement judgments to cover all the Member States. For this to be achieved, the gaps need to be filled and a process for systematic updates for all Member States needs to be ensured. The provider will assist in the collection of key judgments related to the enforcement of IPRs rendered by national courts to be included in the EUIPO’s eSearch Case Law database. The main tasks of this activity include: first, providing key enforcement judgments from the Member States not participating in the project and from participating Member States that are no longer able to provide them; second, updating information on key enforcement judgments from non-participating Member States collected internally by the EUIPO.
Aankondiging van een opdracht
Rechtsgrond:
Verordening (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Omvang van de aanbesteding
II.1.1)Benaming:
Verzameling van nationale belangrijke uitvoeringsbesluiten met betrekking tot intellectuele-eigendomsrechten
Referentienummer: AO/014/20
II.1.2)CPV-code hoofdcategorie79100000 Juridische dienstverlening
II.1.4)Korte beschrijving:
Het voorwerp van de procedure is het sluiten van een rechtstreekse overeenkomst voor het verzamelen van nationale belangrijke uitvoeringsbesluiten die verband houden met intellectuele-eigendomsrechten.
II.1.5)Geraamde totale waardeWaarde zonder btw: 357 000.00 EUR
II.1.6)Inlichtingen over percelenVerdeling in percelen: neen
II.2)Beschrijving
II.2.4)Beschrijving van de aanbesteding:
Het EUIPO is via het Waarnemingscentrum begonnen met het verzamelen van nationale belangrijke uitvoeringsbesluiten met betrekking tot intellectuele-eigendomsrechten binnen de EU-lidstaten. De activiteit wordt uitgevoerd in samenwerking met deelnemende nationale IE-bureaus (IPO's) in de EU-lidstaten. Het is onmogelijk gebleken om alle lidstaten bij deze activiteit te betrekken, waardoor het project belangrijke leemten vertoont. De hoofddoelstelling van deze activiteit is het consolideren en uitbreiden van de verzameling van nationale belangrijke uitvoeringsbesluiten naar alle lidstaten. Om dit te bereiken moeten de lacunes worden opgevuld en moet worden gezorgd voor een proces van systematische actualiseringen voor alle lidstaten. De aanbieder zal helpen bij het verzamelen van belangrijke besluiten met betrekking tot de handhaving van intellectuele-eigendomsrechten die door nationale rechtbanken werden genomen en die in de eSearch Case Law-database van het EUIPO moeten worden opgenomen. De belangrijkste taken van deze activiteit zijn: ten eerste het verstrekken van belangrijke uitvoeringsbesluiten van de lidstaten die niet aan het project deelnemen en van de deelnemende lidstaten die niet langer in staat zijn deze te verstrekken; ten tweede het bijwerken van informatie over belangrijke uitvoeringsbesluiten van niet-deelnemende lidstaten die intern door het EUIPO is verzameld.