Tjenesteydelser - 437083-2023
Danmark-Aalborg: Tjenester i forbindelse med hotel, restaurant og detailhandel
2023/S 137-437083
Sociale og andre specifikke tjenesteydelser – offentlige kontrakter
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Kantinedrift - Aalborg Universitet
II.1.2)Hoved-CPV-kode
55000000 Tjenester i forbindelse med hotel, restaurant og detailhandel
II.1.4)Kort beskrivelse:
Aalborg Universitet har mere end 20.000 studerende og ca. 3.800 månedslønnede ansatte fordelt på tre campusser i henholdsvis Aalborg, Esbjerg og København. Aalborg Universitet udbyder driften af universitets i alt 9 kantiner fordelt på de 3 campusser. Der er 6 kantiner i Aalborg, 1 i Esbjerg og 2 i København. Opgaven omfatter produktion og salg af forplejning til studerende og ansatte. Udover drift af kantiner for Aalborg Universitets studerende og ansatte omfatter opgaven levering af mødeforplejning samt servicering ved arrangementer. I leverancen af mad og måltider skal der være fokus på klimavenlighed, anvendelse af økologiske, lokale og bæredygtige råvarer. Opgaven udbydes samlet i en aftale omfattende driften af alle 9 kantiner.
Som option udbydes drift af Food Hub (café) og Faculty Club (intern restaurant) på Aalborg Campus.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 169 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
55512000 Drift af kantiner
55511000 Tjenesteydelser i forbindelse med drift af kantiner og andre selvbetjeningsrestauranter med begrænset adgang
55311000 Servering i restauranter med begrænset adgang
55330000 Cafeteriavirksomhed
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet gennemføres i henhold til Udbudslovens afsnit 3 (LOV nr. 10 af 6. januar 2023), som et offentligt udbud. Udbudsforretningen gennemføres med forhandlingsrunde i henhold til udbudsbetingelsernes punkt 5. Efter modtagelse af første tilbud, vil en forhandlingsrunde finde sted, herefter kan tilbudsgiver sende fornyet endeligt tilbud. Forhandlingsrunden er begrænset til 1 forhandlingsrunde med de 3 tilbudsgivere (forudsat der er 3 egnede tilbud), der har afgivet de 3 mest fordelagtige indledende tilbud. Ordregiver vil i så fald fremsendeskriftlig opfordring til de 3 udvalgte tilbudsgivere om at deltage i forhandlingsmøde, samt afgive fornyet og endeligt tilbud. Ordregiver yder ikke vederlag til deltagerne i forhandlingsmøderne.