Direktiivi 2004/18/EY
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Kuvaus
II.1.1)Hankintaviranomaisen sopimukselle antama nimi:
Kestävään energiaan liittyvää investointia koskevat foorumit: sijoitusdynamiikan tukeminen EU:ssa
II.1.2)Sopimuksen tyyppi sekä toteutus-, toimitus- tai suorituspaikkaPalvelut
Palvelujen pääluokka nro 11: Liikkeenjohdon konsulttipalvelut [6] ja niihin liittyvät palvelut
Pääasiallinen toteutus-, toimitus- tai suorituspaikka: Tehtävät suoritetaan sopimusosapuolen osoittamissa toimitiloissa, lukuun ottamatta EASMEn tai Euroopan komission toimitiloja. Brysselissä järjestetään enintään 14 koordinointikokousta EASMEn kanssa.
NUTS-koodi
II.1.4)Tietoa puitejärjestelystä
II.1.5)Lyhyt kuvaus sopimuksesta tai hankinnasta (hankinnoista)
Kestävään energiaan liittyvät investoinnit eivät ole tällä hetkellä riittäviä vuosien 2020 ja 2030 EU:n ilmasto- ja energiatavoitteiden saavuttamiseen erityisesti energiatehokkuuden kannalta. Tämä johtuu monista tekijöistä, jotka vaikuttavat kestävään energiaan liittyviin investointeihin sekä kysynnän että tarjonnan osalta.
Tämän sopimuksen avulla keskitytään julkisten ja yksityisten sidosryhmien riittämättömiin valmiuksiin sekä niiden välisen yhteistyön puuttumiseen kansallisella tasolla, jotta voidaan kehittää laajamittaisia investointiohjelmia ja rahoitusjärjestelmiä. Sopimuksen päättyessä tilanteen on täytynyt muuttua kussakin kohteena olevassa EU:n jäsenvaltiossa seuraavasti:
— keskeiset julkiset ja yksityiset sidosryhmät ovat alkaneet tehdä kestävän energian rahoittamista koskevaa yhteistyötä osallistumalla ensimmäisiin kansallisiin pyöreän pöydän neuvotteluihin ja ovat luoneet perustan pitkän aikavälin yhteistyölle kansallisten kestävän energian rahoittamista koskevien pyöreän pöydän neuvottelujen yhteydessä. Kyseisen yhteistyön tavoitteena on kysymyksiä koskevan yhteisen ymmärtämyksen kehittäminen, etenemissuunnitelmien kehittäminen rahoituksen saatavuuden parantamiseksi kestävään energiaan liittyviä investointeja varten ja poliittisen kehyksen ja sääntelykehyksen kehityskulkujen ehdottaminen. Lisäksi tarjouspyynnön tarkoituksena on järjestelmällisen vuoropuhelun ja yhteistyön muodostaminen pääasiallisten sidosryhmien keskuudessa kansallisella tasolla varmistamalla yhtenäinen politiikan, markkinoiden ja rahoituksen välinen yhteys,
— julkiset viranomaiset ja yksityiset toimijat ovat lisänneet valmiuksiaan sellaisten laajamittaisten investointiohjelmien kehittämiseen, jotka riippuvat innovatiivisista rahoitusratkaisuista ja yksityisen rahoituksen (laajamittaisesta) käytöstä.
Sopimuksen tavoitteena on parhaiden käytäntöjen vaihtojen järjestäminen eri maissa työskentelevien sidosryhmien välillä kestävän energian rahoitukseen liittyvien aiheiden osalta.
Sopimuksen erityistavoitteet ovat seuraavat:
1. keskeisten sidosryhmien välisen järjestelmällisen yhteistyön alkuun saattaminen ja käynnistäminen kestävän energian rahoituksen osalta kansallisella tasolla, pääasiassa pyöreän pöydän neuvottelujen järjestämisen ja niiden seurannan avulla,
2. kehittämistä ja kestävään energiaan liittyviä investointeja koskevien valmiuksien kehittäminen menestyvien tai lupaavien investointihankkeiden laajan mainostamisen avulla EU:ssa (mutta aina tietyn maan asiaankuuluvassa asiayhteydessä),
3. EU:n verkostoitumistapahtumien järjestäminen.
II.1.6)Yhteinen hankintanimikkeistö (CPV)79000000 Liike-elämän palvelut: laki, markkinointi, neuvonta, työhönotto, painatus ja turvallisuus, 71314300 Energiansäästöä koskevat konsulttipalvelut
II.2)Sopimuksen kattama määrä tai sopimuksen laajuus
II.2.1)Kokonaismäärä tai laajuus:
Kaikkien tässä tarjouspyynnössä mainittujen tehtävien suorittamista varten varattu enimmäismäärä on arviolta 1 600 000 euroa. Määrään sisältyvät kaikki maksut ja kustannukset sekä korvattavat kulut. Tämän määrän ylittävää sopimusta ei harkita. Arvioitu työmäärä on 1 100–1 400 henkilötyöpäivää.
Sopimus kattaa vähintään 15 EU:n jäsenvaltiota. Jäsenvaltioiden määrä kuitenkin määritetään lopullisesti vasta sopimuksen suorittamisen aikana. Tarjoajien on osoitettava, että niillä on valmiudet suorittaa sopimukseen liittyviä toimia 28:ssa EU:n jäsenvaltiossa, vaikka sopimus ei koske kaikkia jäsenvaltioita.
Arvioitu arvo ilman alv:tä: 1 600 000 EUR
II.2.2)Tietoa lisähankintamahdollisuuksistaLisähankintamahdollisuudet: ei