Υπηρεσίες - 438740-2022
Βέλγιο-Βρυξέλλες: Εκ των υστέρων αξιολόγηση της εφαρμογής και της αποτελεσματικότητας των αντιμονοπωλιακών διορθωτικών μέτρων
2022/S 154-438740
Προκήρυξη σύμβασης
Υπηρεσίες
Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Εκ των υστέρων αξιολόγηση της εφαρμογής και της αποτελεσματικότητας των αντιμονοπωλιακών διορθωτικών μέτρων
Αριθμός αναφοράς: COMP/2022/OP/0009
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV
79311410 Εκτίμηση οικονομικών επιπτώσεων
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Αυτή η στοχοθετημένη μελέτη σχετικά με ένα συγκριτικά μικρό δείγμα υποθέσεων αντιμονοπωλιακής νομοθεσίας θα αξιολογήσει την αποτελεσματικότητα των αντιμονοπωλιακών διορθωτικών μέτρων, ιδίως όσον αφορά τις υποθέσεις στον ψηφιακό τομέα.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξία
Αξία χωρίς ΦΠΑ: 500 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματα
Η παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Εκ των υστέρων αξιολόγηση της εφαρμογής και της αποτελεσματικότητας των αντιμονοπωλιακών διορθωτικών μέτρων.
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Ex Post Evaluation of the Implementation and Effectiveness of Antitrust Remedies
Reference number: COMP/2022/OP/0009
II.1.2)Main CPV code79311410 Economic impact assessment
II.1.4)Short description:
This targeted study on a comparatively small sample of antitrust cases will assess the effectiveness of antitrust remedies, particularly with regard to cases in the digital sphere.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 500 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)79311410 Economic impact assessment
II.2.4)Description of the procurement:
Ex post evaluation of the implementation and effectiveness of antitrust remedies.
Base juridique:
Règlement (UE, Euratom) n ° 2018/1046
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Évaluation ex post de la mise en œuvre et de l'efficacité des mesures correctives en matière d'ententes et d'abus de position dominante
Numéro de référence: COMP/2022/OP/0009
II.1.2)Code CPV principal79311410 Services d'évaluation de l'impact économique
II.1.4)Description succincte:
Cette étude ciblée sur un échantillon relativement restreint de cas correctifs permettra d'évaluer l'efficacité des mesures correctives en matière d'ententes et d'abus de position dominante, en particulier dans le domaine numérique.
II.1.5)Valeur totale estiméeValeur hors TVA: 500 000.00 EUR
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)79311410 Services d'évaluation de l'impact économique
II.2.4)Description des prestations:
Évaluation ex post de la mise en œuvre et de l'efficacité des mesures correctives en matière d'ententes et d'abus de position dominante.