Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Suomalaisten osakkeiden täyden valtakirjan ESG-mandaatti.
Reference number: DKIR/901/02.06.01/2017
II.1.2)Main CPV code66140000 Portfolio management services
II.1.4)Short description:
Hankinnan kohteena on suomalaisten osakkeiden täyden valtakirjan omaisuudenhoitosopimus. Sijoitukset tehdään suorina osakesijoituksina ja sijoitustoimintaan sisällytetään vastuullisen sijoittamisen näkökulmat. Hankinnan kohteena olevan sopimuksen markkina-arvo on tarjouspyynnön laatimishetkellä noin 90 000 000 EUR.
Liite 1 Lisätietoja hankinnan sisällöstä kuvaa hankinnan kohdetta tarkemmin.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Kilpailutuksen perusteella valitaan yksi toimittaja. Tarjouspyynnössä esitetyt hankintamäärät ovat arvioita, eikä sopimus muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta tai palveluntuottajalle yksinoikeutta tuottaa palvelua.
Tarjous on tehtävä suomenkielellä.
Tavoitteena kilpailutusprosessissa on tarjota kaikille potentiaalisille toimijoille yhtäläiset mahdollisuudet osallistua kilpailutukseen hankintalain tasapuolisuuden, syrjimättömyyden, avoimuuden ja suhteellisuuden vaatimusten mukaisesti.
Tarjoajilla ei ole oikeutta saada korvausta tekemästään tarjouksesta tai muista asiakirjoista.