Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Προμήθεια φασματόμετρου AFTIR με θερμαινόμενη ATR
Αριθμός αναφοράς: JRC/GEE/2021/OP/1888
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV38433000 Φασματοφωτόμετρα
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή [Γενική Διεύθυνση Κοινού Κέντρου Ερευνών (ΓΔ JRC) στο Geel] προτίθεται να αγοράσει μια Φασματοσκοπία Υπερύθρου Μετασχηματισμού Fourier με Αποσβένουσα Ολική Ανάκλαση (FTIR-ATR).
Η Φασματοσκοπία Υπερύθρου Μετασχηματισμού Fourier με Αποσβένουσα Ολική Ανάκλαση (FTIR-ATR) είναι μια μη καταστροφική και ταχεία τεχνική πολύ κατάλληλη για τον τακτικό έλεγχο της καθαρότητας. Τα βέλτιστα αποτελέσματα προκύπτουν με την ανάλυση προϊόντων υπό τη μορφή τήξης. Ως εκ τούτου, απαιτείται ένα συμπαγές σύστημα ικανό να τοποθετείται εύκολα σε διαφορετικές θέσεις για τη διευκόλυνση του χειρισμού/παρασκευής του δείγματος και εφοδιασμένο με μονάδα Αποσβένουσας Ολικής Ανάκλασης (ATR) ελεγχόμενης θερμοκρασίας.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 35 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV38433000 Φασματοφωτόμετρα
38300000 Όργανα μετρήσεων
38400000 Όργανα ελέγχου φυσικών χαρακτηριστικών
38000000 Εξοπλισμός εργαστηριακός, οπτικός και ακριβείας (εκτός από γυαλιά)
38500000 Συσκευές ελέγχου και δοκιμών
38600000 Οπτικά όργανα
38900000 Ποικίλα όργανα εκτιμήσεων ή δοκιμών
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Προμήθεια φασματόμετρου FTIR με θερμαινόμενη ATR.
Base giuridica:
Regolamento (UE, Euratom) n. 2018/1046
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Fornitura di uno spettrometro a infrarossi a trasformata di Fourier (FTIR) e riflettanza totale attenuata riscaldata
Numero di riferimento: JRC/GEE/2021/OP/1888
II.1.2)Codice CPV principale38433000 Spettrometri
II.1.4)Breve descrizione:
La Commissione europea (Direzione generale Centro comune di ricerca di Geel - DG JRC) intende acquistare uno spettrometro a infrarossi a trasformata di Fourier (FTIR) e riflettanza totale attenuata.
La spettroscopia a raggi infrarossi a trasformata di Fourier (FTIR) e riflettanza totale attenuata è una tecnica non distruttiva e rapida molto adatta al controllo di routine della purezza. I risultati ottimali si ottengono analizzando i prodotti nella loro forma fusa. Pertanto, è necessario un sistema compatto in grado di essere posizionato facilmente in luoghi diversi per facilitare la movimentazione/preparazione del campione e dotato di un'unità a riflettanza totale attenuata controllata termicamente.
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 35 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari38433000 Spettrometri
38300000 Strumenti di misurazione
38400000 Strumenti per il controllo di caratteristiche fisiche
38000000 Attrezzature da laboratorio, ottiche e di precisione (escluso vetri)
38500000 Apparecchi di prova e controllo
38600000 Strumenti ottici
38900000 Strumenti vari di valutazione o prova
II.2.4)Descrizione dell'appalto: