W adresach URL ogłoszeń w formie e-formularzy pojawia się błąd. Staramy się rozwiązać ten problem. W międzyczasie prosimy o usunięcie przecinka (lub innego znaku specjalnego) na końcu adresu URL. Przepraszamy za utrudnienia.
Roboty budowlane - 443643-2021
Rumunia-Zalău: Roboty w zakresie rurociągów do przesyłu wody
2021/S 171-443643
Ogłoszenie o zamówieniu
Roboty budowlane
Podstawa prawna:
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
Contract de achiziție publică lucrǎri Lucrari tehnico-edilitare pentru blocuri ANL cartier Dumbrava Nord din municipiul Zalau (retea distributie apa, retea canalizare menajera, statie de pompare pentru canalizarea menajera)
Numer referencyjny: 4291786/2021/A.2
II.1.2)Główny kod CPV
45232150 Roboty w zakresie rurociągów do przesyłu wody
II.1.4)Krótki opis:
Contractul de lucrari „Lucrari tehnico-edilitare pentru blocuri ANL cartier Dumbrava Nord din municipiul Zalau (retea distributie apa, retea canalizare menajera, statie de pompare pentru canalizarea menajera)”, va cuprinde urmatoarele categorii de lucrari :
Alimentare cu apa:
Alimentarea cu apă se va realiza de la cele două rezervoare existente aflate în incinta gospodăriei de apă din cartierul Dumbrava. În cadrul proiectului se va asigura un debit de apă pentru întregul cartier având în vedere toate necesitățile obiectivelor propuse prin PUZ. Astfel pentru întregul cartier este necesar un debit de 39,74 l/s din care cca. 29 l/s este apă pentru stins incendiu. În prima fază se vor executa rețele interioare doar pentru cartierul ANL, unde se construiesc două blocuri ANL (1 bloc ANL(P+10) și 1 bloc ANL (P+6)), iar pentru restul obiectivelor (sală polivalentă, stadion, bazin acoperit, complex comercial, grădiniță, școală, terenuri de sport etc.) se vor asigura posibilități de extindere din diferite puncte ale amplasamentului unde vor fi amplasate cămine de vane. Se propune alimentarea cartierului PUZ cu o conductă de PEHD Dn 160mm care se va racorda la rețeaua existentă de pe strada Iașului (intersecție cu strada Hunedoarei) care în momentul de față este din PEHD Dn 110mm, urmând ca după finalizarea investiției propuse de compania de apă să se refacă ramificația de pe conducta de PEHD Dn 315mm.
Rețeaua de distribuție în cartierul ANL se propune a fi realizată din conductă PEHD Dn110mm pe o lungime totală de 671m.
Conductă de transport 465m executata din PEHD PN10 Dn160 mm;
Conductă de distribuție 671m executata din PEHD Pn 6-10, cu diamentre diferite Dn63 – 110mm; Rețeaua de distribuție în cartierul ANL se propune a fi realizată din conductă PEHD Dn110mm pe o lungime totală de 671m.
Hidranți de incendiu 7 buc.;
Camine de golire 5 buc.;
Camine de aerisire 3 buc.;
Branșamente apă – 2 blocuri ANL P+10 și 1 bloc ANL P+6.
Canalizare menajera
Pentru evacuarea apei menajere de la obiectivele aflate pe amplasamentul - PUZ-Dumbrava Nord în căminul existent situat pe strada Simion Barnuțiu la intersectie cu str. Industriilor se va folosi o stație de pompare ape uzate care va refula pe o conductă PEHD De140 mm, L=568m într-un cămin nou proiectat aflat în capătul străzii Iașului. Din capătul străzii Iașului se va executa o rețea de canalizare gravitațională până la căminul existent de pe strada Simion Bărnuțiu din PVC Dn 315 mm L=485m. Canalizarea menajeră în incinta PUZ-lui se va executa din conducta PVC Dn 250 mm având o lungime totală de 839m asigurand transvazarea întregului debit de apă menajeră de pe amplasamet PUZ-lui nu doar cel din cartierul de ANL ci și racordurile viitoare de la alte obiective. Astfel pentru întregul PUZ a rezultat un debit de 12,85 l/s – conform breviarului de calcul. Acest debit a fost calculat pentru toti consumatorii cuprinsi in PUZ.
Stația de pompare, va fi tip cheson prefabricat din beton echipat cu 1+1 electropompe submersibile Q=12,85l/s, H=16,34m, iar chesonul va avea diametrul de Ø3000mm, H=3,26m.
Termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achiziție publică are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este cu 20 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste un singur termen în care va raspunde tut... detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.5)Szacunkowa całkowita wartość
Wartość bez VAT: 1 106 097.87 RON
II.1.6)Informacje o częściach
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatkowy kod lub kody CPV
45232411 Roboty budowlane w zakresie rurociągów wody ściekowej
45232431 Przepompownie wody odpadowej
II.2.4)Opis zamówienia:
Autoritatea contractantă doreşte achiziţionarea executiei lucrarilor pentru „Lucrari tehnico-edilitare pentru blocuri ANL cartier Dumbrava Nord din municipiul Zalau (retea distributie apa, retea canalizare menajera, statie de pompare pentru canalizarea menajera)”.
Modificarea contractului de achiziţie publică în cursul perioadei sale de valabilitate, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, se realizează numai în cazurile şi condiţiile prevăzute la art. 221 din Legea 98/2016 privind achiziţiile publice, prin act adiţional. Eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea:
- modificari ale partilor contractante;
- schimbări/ modificări legislative/ normative/ STAS-uri/ norme/ ordine/ instrucțiuni/etc;
- solicitări ale Autorităților/ Entităților/ Institutiilor ce eliberează avize/acorduri/autorizații/permise sau de alte entități care au atribuțiuni în legătură cu proiectul (MTIC, MFE, Instituții Centrale și/sau Locale, ARR, Beneficiar, MAI, SRI, Verificatori Atestați, etc.);
- mobilizarea slabă a personalului de executie;
- înlocuirea personalului nominalizat pentru îndeplinirea contractului;
- prelungirea duratei contracului;
- înlocuirea/introducerea subcontractanților;
- aplicarea legii privind monumentele istorice, realizarea auditului de siguranță rutieră;
- cerințe privind cercetare și lucrări arheologice.
Modificarile vor fi realizate ulterior semnarii contractului, in conformitate cu prevederile contractuale, numai in conditiile in care acestea nu reprezinta modificari substantiale in sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016.
Prelungirea Duratei contractului se poate realiza daca sunt necesare lucrari suplimentare in baza unor Dispozitii de santier. Modificarile sunt detaliate in propunerea de contract in conformitate cu prevederile articolului 24 din propunerea de Contract de lucrari.
Valoarea estimată a lucrarilor este de 1.106.097,87 lei fară TVA
defalcata astfel:
- retea distributie apa = 360.349,39 lei fara TVA;
- retea canalizare menajera = 601.877,42 lei fara TVA;
- statie de pompare pentru canalizarea menajera = 95.968,06 lei fara TVA
- organizare de santier – 47.903,00 lei fara TVA