Der er opstået en fejl, der påvirker den måde, URL'er vises på i bekendtgørelser om e-formularer. Vi arbejder på at løse problemet. Prøv indtil da at fjerne det komma (eller andet særligt tegn), der står sidst i URL'en. Vi beklager ulejligheden.
Tjenesteydelser - 445505-2020
Belgien-Bruxelles: Forsikring og bistand i forbindelse med arbejdsrelaterede rejser
2020/S 185-445505
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Forsikring og bistand i forbindelse med arbejdsrelaterede rejser
Sagsnr.: PMO/2020/RP/0004
II.1.2)Hoved-CPV-kode
66510000 Forsikringstjenester
II.1.4)Kort beskrivelse:
Levering af forsikring og bistand i forbindelse med arbejdsrelaterede rejser til alle personer, der rejser på vegne af eller efter anmodning fra Europa-Kommissionen og Den Europæiske Unions øvrige institutioner, organer og agenturer (i det følgende benævnt »institutionerne«) med tilknytning til denne udbudsprocedure.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 3 500 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Denne kontrakt vedrører levering af forsikrings- og bistandstjenester til ansatte i Den Europæiske Unions institutioner i forbindelse med arbejdsrelaterede rejser og til enhver anden person, der rejser på vegne af eller efter anmodning fra institutionerne, uanset deres geografiske placering. Tjenesteydelserne omfatter klassiske rejsebistandstjenester, selv i højrisikosituationer, overalt i verden og en supplerende livs-/invaliditetsforsikring.
Kontrakten vil være baseret på en årlig præmie baseret på antallet af arbejdsrelaterede rejsedage. I 12 måneder (baseret på tallene for 2018) anslås antallet af arbejdsrelaterede dage til 750 000). Dette svarer til ca. 260 000 arbejdsrelaterede rejser. Dette udbud er tilrettelagt på et interinstitutionelt grundlag. Den ordregivende myndighed med ansvar for proceduren er Europa-Kommissionen. Europa-Kommissionen, der repræsenterer de associerede institutioner, vil træffe en enkelt beslutning om tildeling for dem alle. Derefter vil en interinstitutionel tjenesteydelseskontrakt blive underskrevet af Europa-Kommissionen, repræsenteret af direktøren for PMO. Europa-Kommissionen vil være hovedkontrahent med ansvar for forvaltning af kontrakten og vil repræsentere alle de deltagende ordregivende myndigheder i denne henseende. De operationelle aspekter af kontrakten vil være hver enkelt deltagende ordregivende myndigheds ansvar, idet den handler i fuld uafhængighed. Denne kontrakt vil gælde for alle de institutioner, der er udpeget som ordregivende myndigheder nedenfor, og som har givet et mandat i denne henseende. Denne liste vil ikke blive ændret, undtagen i tilfælde af oprettelse eller erhvervelse af finansiel autonomi for en institution efter offentliggørelsen af denne i Den Europæiske Unions Tidende. I sådanne tilfælde kan den nye institution også drage fordel af tjenesteydelserne i henhold til kontrakten på betingelse af, at den på den ene side er bemyndiget af Kommissionen på grundlag af oplysninger om dens status som juridisk person og retsgrundlaget for dens oprettelse, og på den anden side at værdien af eventuelle fremtidige kontrakter ikke overstiger 10% af kontraktens omfang som angivet i de tekniske specifikationer (alle institutioner, organer og agenturer tilsammen). Ændringen, der gør det muligt for den nye institution at overholde kontrakten, vil blive underskrevet og forvaltet af Europa-Kommissionen. En reserve på 10% til uforudsete behov og yderligere tjenesteydelser vil også blive taget i betragtning med henblik på at definere kontraktens omfang (fuldstændig beskrivelse tilgængelig via linket anført i punkt I.3)).