Βέλγιο-Βρυξέλλες: Ενιαία σύμβαση-πλαίσιο για την παροχή υπηρεσιών και τεχνικής βοήθειας για εκστρατείες δοκιμής προϊόντων που συνδέονται με την ενέργεια, τα οποία υπόκεινται σε οικολογικό σχεδιασμό ή ενεργειακή επισήμανση
2020/S 185-445509
Γνωστοποίηση για αλλαγές ή πρόσθετες πληροφορίες
Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Ενιαία σύμβαση-πλαίσιο για την παροχή υπηρεσιών και τεχνικής βοήθειας για εκστρατείες δοκιμής προϊόντων που συνδέονται με την ενέργεια, τα οποία υπόκεινται σε οικολογικό σχεδιασμό ή ενεργειακή επισήμανση
Αριθμός αναφοράς: ENER/2020/OP/0009
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV73000000 Υπηρεσίες έρευνας και ανάπτυξης, καθώς και συναφείς υπηρεσίες παροχής συμβουλών
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Ο παρών διαγωνισμός, ο οποίος παρέχει στην Επιτροπή τη δυνατότητα να ξεκινήσει εκστρατείες δοκιμής προϊόντων, που καλύπτονται από τον οικολογικό σχεδιασμό και την ενεργειακή επισήμανση, κατά τη διάρκεια περιόδου 4 ετών, σκοπεύει να συμβάλει σημαντικά στους στόχους ενεργειακής απόδοσης της ΕΕ για το 2030, και να συμβάλει στην ευρωπαϊκή πράσινη συμφωνία και στους μακροπρόθεσμους στόχους της για την επίτευξη ουδέτερου ισοζυγίου του άνθρακα. Πράγματι, η εποπτεία της αγοράς είναι ένας αποτελεσματικός τρόπος για την εξοικονόμηση ενέργειας, λόγω της υψηλής μόχλευσης που αποκτήθηκε μέσω της αυξημένης συμμόρφωσης με τους κανόνες, με την απομάκρυνση περισσότερων μη συμμορφούμενων προϊόντων από την αγορά και με την αύξηση των συνολικών επιπέδων συμμόρφωσης, μέσω της ενισχυμένης αντίληψης ότι η αγορά παρακολουθείται αποτελεσματικά. Η έννοια μιας τέτοιας εκστρατείας δοκιμών τέθηκε αρχικά στο πλαίσιο της ειδικής ομάδας που έχει συστήσει η ΓΔ ENER με τα κράτη μέλη, για την αντιμετώπιση του χάσματος που παρατηρείται σχετικά με τους στόχους ενεργειακής απόδοσης για το 2020.
Palvelut - 445509-2020
Belgia-Bryssel: Yksittäinen puitesopimus palveluiden ja teknisen tuen toimittamiseksi energiaan liittyvien ekosuunnittelu- tai energiamerkittyjen tuotteiden testauskampanjoita varten
Korjausilmoitus
Muutoksia tai lisätietoja koskeva ilmoitus
Palvelut
(Euroopan unionin virallisen lehden täydennysosa, 2020/S 150-366673)
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Yksittäinen puitesopimus palveluiden ja teknisen tuen toimittamiseksi energiaan liittyvien ekosuunnittelu- tai energiamerkittyjen tuotteiden testauskampanjoita varten
Viitenumero: ENER/2020/OP/0009
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
73000000 Tutkimus- ja kehityspalvelut ja niihin liittyvät konsulttipalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Tämän tarjouspyynnön, joka mahdollistaa sen, että komissio voi käynnistää ekosuunnittelu- tai energiamerkintöjen testauskampanjoita 4 vuoden ajan, tarkoituksena on antaa arvokas panos EU:n vuoden 2030 energiatehokkuustavoitteisiin sekä olla osana edistämässä Euroopan vihreän kehityksen ohjelmaa ja sen pitkän ajan hiilineutraaliustavoitteita. Markkinoiden seuranta on todellakin tehokas tapa synnyttää lisäenergiasäästöjä, koska noudattamalla paremmin sääntöjä saavutetaan suurempi vipuvaikutus, jonka avulla useammat vaatimuksia täyttämättömät tuotteet poistuvat markkinoilta ja vaatimusten noudattaminen lisääntyy kaiken kaikkiaan, kun havaitaan selvemmin, että markkinoita todellakin valvotaan. Kyseisenlaisen testauskampanjan idea syntyi alunperin energian pääosaston ja jäsenvaltioiden asettamassa työryhmässä, jonka tarkoituksena oli käsitellä vuoden 2020 energiatehokkuustavoitteiden toistaiseksi saavuttamatonta osaa.
VI kohta: Täydentävät tiedot