Works - 448412-2021
Romania-Arad: Road construction works
2021/S 172-448412
Corrigendum
Notice for changes or additional information
Works
(Supplement to the Official Journal of the European Union, 2021/S 135-358136)
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
lucrări de amenajare traseu de transport public de calatori cu autobuzul, care sa asigure legatura pe arterele urbane intre zona UTA si Strada Stefan cel Mare
Reference number: L1/V2/2021
II.1.2)Main CPV code
45233120 Road construction works
II.1.4)Short description:
lucrări de amenajare traseu de transport public de calatori cu autobuzul, care sa asigure legatura pe arterele urbane intre zona UTA si Strada Stefan cel Mare, finanţat conform contractul de finanțare încheiat între Municipiul Arad și ADR Vest, în cadrul POR 2014 - 2020, Axa 4, Obiectivul Specific 4.1 – ” Reducerea emisiilor de carbon în municipiile reședință de județ prin investiții bazate pe planurile de mobilitate urbană durabilă”, COD SMIS 127811, conform cerinţelor caietului de sarcini şi a proiectului tehnic. Descrierea detaliata a activităţilor ce vor face obiectul contractului de achizitie publica se regaseşte în documentaţia tehnică anexată.
Autoritatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificare adresate in termenul prevazut la sectiunea I.3 (20 zile) cu 11 zile înainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor, astfel incat sa se respecte prevederile art. 160-161 din Legea 98/2016, cu modificarile şi completarile ulterioare.
Valoarea estimată a lucrărilor care urmează să fie achiziţionate este de 154.291.622,08 lei, fără TVA.
Valoarea estimată a lucrărilor cuprinde:
1. Cheltuieli pentru amenajarea terenului: 700.209,91 lei,
1.1 Amenajări pentru protecția mediului și aducerea terenului la starea inițială 224.135,74 lei,
1.2 Plantarea de aliniamente de arboriși arbuști pe traseul propus: 476.074,17 lei,
2. Cheltuieli pentru asigurarea utilităților necesare obiectivului: 344.238,25 lei. (Din care costuri de execuție pentru realizarea instalației de racordare – valoare ATR - componentă TR – 98.435 lei ).
3. Cheltuieli pentru investiția de bază: 151.431.110,29 lei,
Lucrări de modernizare traseu transport public de calatori cu autobuzul: 15.566.945,95 lei,
Lucrări de iluminat drumuri: 1.133.973,99 lei,
Lucrări de canalizare pluvială drumuri 1.985.963,39 lei,
Lucrări sens giratoriu: 471.978,54 lei,
Modernizare și extindere sistem de semnalizare și semaforizare: 8.624.814,95 lei,
Stații încărcare electrică: 1.886.846,55 lei,
Construire și modernizare stații autobuz: 1.409.876,42 lei,
Piste pentru biciclete: 1.634.313,79 lei,
Construire pod hobanat peste râul Mureș: 115.008.090,10,
Centru de comandă: 3.708.306,61 lei,
4. Cheltuieli cu Organizarea de șantier și cheltuieli conexe organizării de șantier: 1.666.063,63 lei,
5. Cheltuieli pentru probe tehnologice și teste: 150.000 lei,
TOTAL GENERAL FĂRĂ TVA 154.291.622,08 lei