Bygge og anlæg - 451810-2022
Danmark-Herning: Byggearbejder på enfamiliehuse og boligejendomme
2022/S 159-451810
Udbudsbekendtgørelse
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Hovedentreprisekontrakt vedr. afd. 16 – Sjællandsparken, Renovering af klimaskærm og etablering af tilgængelighedsboliger
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45211000 Byggearbejder på enfamiliehuse og boligejendomme
II.1.4)Kort beskrivelse:
Projekt Sjællandsparken (Afdeling 16) omfatter renovering og ombygningsarbejder.
Ca. 1/3 af boligerne (24 stk.) gøres tilgængelige via etablering af elevator og svalegange i blok A og D. Nogle lejlighedsskel flyttes. 9 boliger nedlægges. Der vil være 80 lejemål efter renoveringen.
En stor del af klimaskærmen udskiftes (tag, vinduer og opmuring af nye facader).
Der skal nye el- og vvs-installationer, balanceret ventilation og kloakseparation.
Indvendigt skal der være en generel fornyelse af køkkener, badeværelser, lydisolering horisontalt og vertikalt, nye indvendige døre, malerarbejde mv.
Desuden nye altaner/terrasser, hvor muligt og en generel bearbejdning af udearealer inkl. etablering af molokker og renovering af garager.
Friarealer renoveres med belægninger, beplantninger, inventar m.v. samt fornyelse af spilde og
regnvandsledninger.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 90 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Projektet omfatter renovering af eksisterende etageboligbyggeri med 5 boligblokke. Bebyggelsen er beliggende på adressen Sjællandsgade 43-71, 7400 Herning. Hver blok består af en kælderplan, stueplan, 1. salsplan samt 2. salsplan, dog har blok B også en 3. sal.
Blok A, Opgang 51 (3 etager)
Blok B, Opgang 65-71 (4 etager)
Blok C, Opgang 63 (3 etager)
Blok D, Opgang 49 (3 etager)
Blok E, Opgang 43-47 (3 etager)
Der forefindes i dag 89 boliger som ønskes ændret til 80 boliger som følge af etablering af 24 tilgængelighedsboliger. Der etableres udvendige elevator til boligerne i blok A og D. Disse 24 af de 80 boliger totalrenoveres og bliver tilgængelighedsboliger med nyt køkken og bad. Generelt er ydervægge af murværk med udvendig isolering og ny skalmur. Facader på altansiden, samt ved svalegang og ved vinduesbånd på indgangsside har lette facadeplader som klimaskærm. Etageadskillelse er i beton og tagkonstruktionen er træspær med bølgeplader. I forbindelse med renoveringen etableres der udover isolering og ny klimaskærm, større altaner, nye vinduer og entredøre samt nye vand-/ og elinstallationer og ny ventilation i boligerne. I alle boliger skal der etableres mekanisk ventilation som skal sikre et godt indeklima i boligen. Tagbeklædningen udskiftes til tagpap på brædder. Opgaven udbydes i hovedentreprise.